Każdy przedsiębiorca działający w branży transportowej spotyka się z koniecznością ponoszenia opłat drogowych. W Polsce mamy do czynienia z opłatami na autostradach oraz z systemem viaTOLL, obowiązującym na drogach innych kategorii. W niektórych krajach natomiast obowiązuje eurowinieta, czyli system odpowiadający za pobór opłat od kierowców samochodów ciężarowych poruszających się po niektórych krajach. Jak można wykorzystać eurowinietę i gdzie obowiązuje?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, do czego służy eurowinieta i ile kosztuje? Jak wspomnieliśmy to system elektroniczny, pozwalający na łatwe uiszczanie opłat drogowych. Obowiązuje od 1990 roku i dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z wyjątkiem autobusów. Podstawą prawną do wprowadzenia eurowiniety jest dyrektywa Unii Europejskiej 1999/62. Aby skorzystać z systemu, niezbędne jest wykupienie eurowiniety przed udaniem się do kraju, w którym można wnosić opłaty w ten sposób.
Należy wspomnieć, że różny jest czas korzystania z winiety. Można ją wykupić na jeden dzień lub na znacznie dłuższy okres – maksymalnie na rok, w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorcy oraz intensywności podróżowania po krajach objętych tym systemem. Eurowinietę można kupić w wielu punktach sprzedaży zlokalizowanych najczęściej w miejscach odprawy granicznej, na stacjach benzynowych czy przez internet.
Eurowinieta sprawdzi się przede wszystkim w firmach transportowych, które prowadzą przewóz towarów pomiędzy krajami takimi jak Dania, Luksemburg, Holandia oraz Szwecja. Do systemu początkowo przystąpiły jeszcze Belgia i Niemcy i jednak wprowadzenie innego rozwiązania spowodowało, że kraje te zmieniły system poboru opłat drogowych na swoim terenie. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców działających w branży transportowej jest możliwość zakupu eurowiniety przez internet. Co więcej – kierowca nie musi posiadać żadnych dokumentów potwierdzających posiadanie winiety ani nalepek na szybie, ponieważ samochód automatycznie zostaje wpisany do elektronicznego systemu, pozwalającego zidentyfikować pojazd oraz jego właściciela. Więcej o sposobach zakupu eurowiniety, przeczytacie tutaj: ocrk.pl.
Koszt winiety nie zależy od ilości kilometrów, jakie pokonuje samochód, ale od czasu, na jaki została wykupiona. Na jej cenę wpływa między innymi rocznik pojazdu, a także norma emisji spalin. Im pojazd spełnia bardziej rygorystyczne wymagania w tym zakresie, tym niższa będzie opłata za przejazd. Średnio natomiast koszt dzienny korzystania z eurowiniety to 12 Euro. Różnice w cenie widoczne są natomiast w taryfach tygodniowych, które w przypadku pojazdów o klasie emisji spalin Euro 0 wynoszą 37 Euro, natomiast przy klasie emisji spalin Euro 6 - 20 Euro, czyli blisko o połowę mniej. Koszty te dotyczą pojazdów od 1 do 3 osi.
To cennik obowiązujący od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Aby sprawdzić kwotę, jaką będziemy zmuszeni uiścić z tytułu zakupy eurowiniety, można udać się bezpośrednio na stronę internetową operatora. Oprócz aktualnych taryf znajdziemy tam formularz umożliwiający zamówienie eurowiniety na określony czas. To znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy za opłaty drogowe mogą uregulować kartą paliwową, flotową lub kartą kredytową.
Materiał partnera
Parasole w górę, ręce jeszcze wyżej. Szaleństwo mimo...
Niektórzy w Pogorzeli kochali ser smażony i chyba oni się tu bardzo udzielają :) Do tego rock w wykonaniu wiadomo kogo i Sopot może się schować. Najgorszą imprezę w powiecie zamienili w końcu na coś normalnego. Brawo Pogorzela
Norma
13:10, 2025-07-12
Parasole w górę, ręce jeszcze wyżej. Szaleństwo mimo...
Pieniądze to rzecz nabyta, mogli je wydać ale na taki zespół jak np Masters to dopiero by była zabawa.
Taka prawda
13:09, 2025-07-12
Wystroiły się jak Beyoncé? Ubrane w humor i szpilki...
Pieniądze to rzecz nabyta mogli by je wydać ale np na taki zespół jak Masters to dopiero by była zabawa.
Taka prawda
13:06, 2025-07-12
Parasole w górę, ręce jeszcze wyżej. Szaleństwo mimo...
W błoto się nie inwestuje, w błoto się wyrzuca. Warto też wiedzieć jak się stawia cudzysłów :)
AA
13:05, 2025-07-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz