Zamknij

Oszuści żerują na tragedii. Zakładają fałszywe zbiórki, wysyłają też SMS-y...

08:31, 20.09.2024 mis Aktualizacja: 12:49, 20.09.2024
Skomentuj Foto: Canva/Fotomontaż Gostyn24 Foto: Canva/Fotomontaż Gostyn24

W obliczu tragicznej sytuacji powodziowej, która dotknęła południe Polski, oszuści bezwzględnie próbują wykorzystać ten kryzys, by żerować na ludzkiej empatii i chaosie. Fałszywe wiadomości rzekomo od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), przejęcia kont w mediach społecznościowych oraz fałszywe zbiórki to tylko niektóre z oszustw, które mogą zagrażać mieszkańcom i osobom chcącym pomagać powodzianom.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przygotowało zestaw zaleceń, które pomogą uniknąć tych niebezpieczeństw. Coraz więcej użytkowników telefonów otrzymuje SMS-y podszywające się pod oficjalne Alerty RCB. Oszuści w takich wiadomościach umieszczają linki, w które nie należy klikać! Pamiętajmy, że prawdziwe Alerty RCB nigdy nie zawierają linków.

Jak sprawdzić, czy Alert RCB jest prawdziwy? Sprawdź oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przejrzyj profile w mediach społecznościowych RCB. Jeśli otrzymasz SMS-a, który wydaje się podejrzany i zawiera link, nie klikaj w niego! Nie odpowiadaj na wiadomość i zgłoś incydent odpowiednim służbom.

W okresie powodzi oszuści coraz częściej organizują też fałszywe zbiórki, podszywając się pod organizacje charytatywne. Wyłudzają pieniądze, bazując na ludzkiej wrażliwości i chęci niesienia pomocy. Aby nie paść ofiarą takich działań, należy zachować ostrożność i stosować się do poniższych zasad. Należy wspierać wyłącznie oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane instytucje. Ważne jest, aby zweryfikować strony internetowe oraz profile w mediach społecznościowych, na których publikowane są apele o pomoc. Przede wszystkim sprawdzić, czy organizatorzy udostępniają dane kontaktowe (telefon, e-mail).

Cyberprzestępcy nie ograniczają się jedynie do fałszywych wiadomości czy zbiórek. Coraz częściej wykorzystują sytuację kryzysową, próbując przejmować konta w mediach społecznościowych. Zwykle oszuści publikują dramatyczne nagłówki, np. o zagrożeniu życia dzieci lub zwierząt, do których dołączają link z prośbą o zalogowanie się na swoje konto.

Źródło: policja.pl

[ZT]72184[/ZT]

[ZT]72153[/ZT]

[ZT]72150[/ZT]

[ALERT]1726814079041[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%