Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości ponad 15 mln zł na firmę Everest Finanse SA, ze Śremu, która działa pod znaną nazwą Bocian Pożyczki. Decyzja została podjęta po stwierdzeniu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez spółkę, która obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego.
Firma oferowała klientom, poszukującym dodatkowego finansowania, umowy leasingu konsumenckiego zwrotnego sprzętu AGD i RTV. Jednakże, konsumenci nie byli prawidłowo informowani o szczegółach finansowania i związanych z nim kosztach.
W toku postępowania, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny ustalił, że firma Everest Finanse SA, naruszała interesy konsumentów, proponując umowy leasingu konsumenckiego zwrotnego, dotyczące sprzętu AGD i RTV, w których pośredniczyła na rzecz powiązanej spółki o identycznej nazwie - Everest Finanse sp. z o.o. sp. k.
Konsument nabywał sprzęt, który od razu mógł używać, zobowiązując się do spłaty tygodniowych rat leasingowych. Finansowanie było udzielane częściowo w formie pożyczki, a częściowo w formie leasingu konsumenckiego zwrotnego. Firma wykorzystywała ten model w okresie obniżonych limitów ustawowych kosztów kredytu konsumenckiego, w celu uniknięcia ograniczeń dotyczących kosztów związanych z leasingiem. W rezultacie konsumenci zmuszeni byli do spłacania wyjątkowo wysokich rat. Drugim stwierdzonym naruszeniem było niewłaściwe informowanie konsumentów o warunkach finansowania przed podpisaniem umowy.
Przedstawiciele Everest Finanse SA odwiedzali klientów w ich domach, gdzie podpisywano trzy umowy: aneks do umowy pożyczki zwiększający jej kwotę, umowę sprzedaży używanego sprzętu AGD lub RTV oraz umowę leasingu konsumenckiego zwrotnego dotyczącego tego sprzętu. Konsumenci mieli możliwość zobaczenia większości dokumentów związanych z finansowaniem jedynie na ekranie tabletu doradcy, na którym składali swoje podpisy. To utrudniało dokładne zapoznanie się z warunkami umowy oraz skutkowało brakiem świadomej decyzji opartej na rzetelnych informacjach.
"Spółka Everest Finanse próbowała ominąć prawo, które miało chronić konsumentów przed pułapką zadłużenia w trudnych czasach lockdownu. Wykorzystała sztucznie stworzony model finansowania oparty na pożyczce i leasingu sprzętu AGD, telewizorów, smartfonów i innych. Ponadto, sposób prezentacji oferty utrudniał konsumentom zrozumienie warunków umowy przed jej podpisaniem i podjęcie świadomej decyzji. W rezultacie konsumenci przepłacali za finansowanie, którego - gdyby znali wszystkie koszty - mogliby uniknąć." - przekonuje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK
W związku z nowelizacją ustawy antylichwiarskiej, która wprowadziła stałe, niższe limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, firma Everest Finanse SA powróciła do pośrednictwa w oferowaniu leasingu konsumenckiego zwrotnego, nadal jednak nieprzejrzysto informując o warunkach i kosztach takiego finansowania.
Decyzja Prezesa UOKiK nakłada na Everest Finanse SA karę przekraczającą 15 mln zł (15 058 790 zł). Firma będzie zobowiązana do opublikowania informacji o tej decyzji na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, a także przekazania oświadczenia dotkniętym nią konsumentom. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, co oznacza, że spółka ma prawo odwołać się od niej do sądu.
Mmolek15:19, 05.07.2023
I co, myślicie że Śledzik się zapłacze???
no i git20:11, 05.07.2023
to ten sam facecik co domki buduje i sprzedaje?
no i git 20:29, 05.07.2023
niósł wilk razy kilka poniesli i wilka
Rysiu09:53, 06.07.2023
Śmierdzi śledziem, ataki amerykański,.,
Lilii15:13, 06.07.2023
Grubej rybce nic nie zrobią, zresztą te parę baniek
walek11:55, 07.07.2023
A co z pokrzywdzonymi co zawierali takie umowy
kiju11:16, 10.07.2023
czyli smierdzaca ryba stary sledz
4 0
śledzia