Zamknij
REKLAMA

Nowoczesne "zabawki" za pół miliona? Mają przyciągać ludzi.. Nikt takich nie ma

10:58, 02.02.2023 mis Aktualizacja: 11:28, 04.02.2023
Skomentuj Foto: Gostyn24.pl Foto: Gostyn24.pl

Łączy funkcje biblioteki i multimedialnego centrum kultury. Chodzi o Gostyńską Mediatekę, którą oficjalnie otwarto w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gostyń. Obiektu nie udało się przebudować zgodnie z planem, ale kupiono sprzęt za ponad pół miliona złotych. - Unikatowy na skalę  ogólnopolską. Niewiele bibliotek taki sprzęt ma, w tej konfiguracji i tym zestawieniu, to nie wiem czy jakakolwiek w Polsce. - mówił Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej książnicy.

Gostyńska Mediateka to projekt, dzięki któremu w miejskiej bibliotece pojawiły się nowoczesne technologie. Od ponad roku działa tam również telewizja biblioteczna, pracownia rysunku cyfrowego i grafiki projektowej oparta na nowoczesnych tabletach. Od wczoraj czytelnicy, bez względu na wiek, mogą korzystać ze strefy gier z komputerami gamingowymi, boksami VR i bieżnią. Otwarto salkę projekcyjną, ekrany do wystaw sztuki video, holoprojekcje wprowadzając w historię czytelnictwa, pisarstwa i bibliotekarstwa na ziemi gostyńskiej, a także ekrany dotykowe do edukacji czytelniczej itp. 

Udało się zakupić wartościowy sprzęt, ale budynek biblioteki nadal wymaga przebudowy.

- Nie udało nam się przeprowadzić modernizacji całego obiektu, ale udało nam się zakupić bardzo wartościowy sprzęt. Unikatowy na skalę  ogólnopolską. Niewiele bibliotek taki sprzęt ma, w tej konfiguracji i tym zestawieniu, to nie wiem czy jakakolwiek w Polsce - mówił Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej książnicy.

- Wirtualną rzeczywistość będziemy wykorzystywać w dwojaki sposób. Z jednej strony to rozrywka gry, ale służy celom edukacyjnym - kontynuował dyrektor i dodał, że to sprzęt jakiego mieszkańcy nie mają w domach i jest to element, który wyróżnia bibliotekę i a sprawić, że przyciągnie czytelników.

- Jeśli chcemy, żeby do biblioteki przychodzili ludzie, to biblioteka musi oferować ludziom to, czego nie mają w domu. Dlaczego na przełomie lat 90-tych i 2000 ludzie zaczęli przychodzić do bibliotek? Bo w bibliotekach był internet i komputery - mówił dyrektor Przemysław Pawlak. 

Podczas oficjalnego otwarcia bibliotekę odwiedziły władze miasta, radni, przedstawiciele bibliotek z regionu gostyńskiego i nie tylko. Był to czas na podziękowanie wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, który kosztował budżet gminy Gostyń około 600 tys. złotych. 

- Wiem, że dyrektor będzie sięgał po środki i Mediatekę dokończymy. Będzie ona w pełni zadowalająca i funkcjonująca. Cieszymy się z tego, że zawitały do Gostynia na wysokim poziomie technologie i przynależymy do elitarnego grona kilku takich Mediatek w Polsce - mówił Mirosław Żywicki, przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia.  

Z jednej strony dla gostyńskiej biblioteki takie technologiczne nowinki to jest ogromna radość, a drugiej strony jednak kłopot z uwagi na droższy prąd. Co oznacza, ze Gostyńska Mediateka nie będzie otwarta codziennie, ale w określonych dniach i godzinach. 

- Mamy zapis, według którego musimy zaoszczędzić 10 proc. energii, ale dopiero po dwóch dniach funkcjonowania Mediateki będziemy będziemy wiedzieli ile energii zużyliśmy , po odczytaniu liczników. W zależności od tych wyników ustalimy częstotliwość otwarcia Mediateki. Zakładamy, że minimum raz w tygodniu Mediateka będzie czynna od godz. 10 do godz. 18, przez cały dzień - tłumaczył dyrektor Przemysław Pawlak.

Gdy ze względów oszczędnościowych Mediateka na piętrze będzie nieczynna, czytelnicy mogą korzystać z komputera gamingowego czy tabletu graficznego w wypożyczalniach.

Pierwszego dnia Gostyńską Mediatekę odwiedziło około 100 osób. 

[ALERT]1675331612842[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (14)

BibliotekarkaBibliotekarka

13 6

,,Niewiele bibliotek taki sprzęt ma, w tej konfiguracji i tym zestawieniu, to nie wiem czy jakakolwiek w Polsce. ,,

To najpierw proszę się doinformować bo niewiedza jest Pana słabym punktem :) 11:54, 02.02.2023

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Małpa Małpa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


SzympansSzympans

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


 iffhhfhhf iffhhfhhf

1 1

J. Polski dla redaktura jest abstrakcją 22:30, 02.02.2023


JestemJestem

14 3

Wydali 600 tys po to aby 1 pokój był czynny 1 dzień w tygodniu to są jakieś kpiny ... 13:07, 02.02.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

A to kosztuje A to kosztuje

4 2

Bo prund żre 13:23, 02.02.2023


Z GostyniaZ Gostynia

2 1

Jakby wydali 40 tys po to aby 3 pokoje były czynne 6 dni w tygodniu by było cacy? Ciesz się z tego co masz, korzystaj do woli i przestań marudzić. 13:02, 03.02.2023


Do JestemDo Jestem

5 5

Jeszcze zamiast zachęcać do czytania to robią salon gier tak jak ten bus z książkami co jeździ i bardziej do grania na konsoli w nim zachęca dzieci niż do czytelnictwa. Może lepiej skasować taką bibliotekę co ma ubogą ofertę książkę a idzie w kierunku promocji gier dla dzieci. 16:34, 02.02.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Z GostyniaZ Gostynia

1 2

Można promować zarówno czytelnictwo jak i nowoczesne technologie. Świat nie jest czarno-biały. A zarażaniem dzieci czytelnictwem powinni się zajmować przede wszystkim rodzice, a biblioteka być jedynie narzędziem, by poszerzać pasję dziecka w tym kierunku. 13:01, 03.02.2023


YyyYyy

6 4

Pół miliona na zabawki a ludzie umierają w szpitalu w powodu braku możliwości godnej diagnostyki świat paranoi. 17:33, 02.02.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZbychuZbychu

1 1

A Robert Lewandowski miesięcznie zarabia ok, 2,8 mln. A tylko w piłkę kopie. 11:58, 03.02.2023


Z GostyniaZ Gostynia

2 2

No umierają, ale co ma z tym wspólnego wyposażenie biblioteki? :) Ludzie opamiętajcie, świat na prawdę jest piękniejszy niż myślicie, tylko trzeba go tak zacząć postrzegać, a nie każde wydane 100 tys. komentować niewydolną służbą zdrowia w Polsce. Od tego, żeby ją naprawić są odpowiednie instytucje, są odpowiednie akcje i inicjatywy obywatelskie - można się za to zabrać, na prawdę, tylko trzeba chcieć, a nie jątrzyć Internecie i szerzyć jakieś chore, negatywne nastawienie do wszystkiego i wszystkich. Powodzenia w życiu i dostrzegajcie więcej radości w otaczającym świecie. 12:59, 03.02.2023


czytelnikczytelnik

3 5

brak słów ... w tak trudnych czasach inwestować coś co nie generuje dochodów :( biblioteka powinna być od namawiania do czytania a nie gier. Gier w domu dzieci mają już zbyt wiele- na telefonach, komputerach ... tak samo ten mural na tym budynku, mój syn jak go widzi to się go boi . Opowiada o poprzednim, że był fajny a ten niestety nie :( 21:53, 02.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z GostyniaZ Gostynia

4 2

Śmiać mi się chce z Was komentujących. Na prawdę jesteście takimi narzekaczami, malkontentami i marudami czy tylko w Internecie wylewacie swoje gorzkie żale a na żywo potulnie żyjecie w swoich małych światach nie wychylając się za bardzo, byle z dnia na dzień, byle do weekendu, byle do pierwszego?

Macie coś takiego w tym Gostyniu to korzystajcie do woli i cieszcie się tym, a nie tylko wieczne narzekanie, że raz w tygodniu na 8 godzin, że kasa potrzebna na szpitale itp.

To weźcie się w końcu do roboty i wyjdźcie z inicjatywą zmiany tego stanu rzeczy, że nas własne państwo oszukuje na cenach prądu, że służba zdrowia celowo jest niedofinansowywana, że tym wrzystkim rządzą ludzie nią mający za grosz interesu w tym, by PRAWDZIWIE poprawić życie Polaków, tylko kupować głosy i trzymać się władzy jak najdłużej. Tu jest problem, bierność ludzi jest problemem, siedzenie na czterech literach i marudzenie w Internecie, w pracy czy w kolejce do apteki, a nie innowacyjna sala biblioteczna za 600 tysięcy zł w bibliotece miejskiej, ludzie! 12:13, 03.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%