Zamknij
REKLAMA

Męskie Czytanie i Ocena Zewnętrzna w Pracowni Literackiej

09:50, 05.11.2019 | Bibliotek Publiczna Miasta i Gminy Gostyń
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 10 października 2019 r. w Bibliotece  odbyło się spotkanie Pracowni Literackiej, którego gośćmi specjalnymi byli pisarze - Marek Żelkowski i Wiktor Żwikiewicz. Już po raz czwarty w Pracowni Literackiej przeprowadzono zewnętrzną, ekspercką ocenę tekstów wraz z warsztatami.

Wiktor Żwikiewicz debiutował w 1971 opowiadaniem "Zerwane ogniwo" opublikowanym na łamach miesięcznika „Młody Technik”. Jego utwory ukazały się w takich czasopismach jak „Nurt”, „Problemy”, „Przegląd Techniczny”. Jest autorem ilustracji i okładek do swoich książek.  Obecnie wspólnie z Markiem Żelkowskim prowadzi w radiu internetowym Paranormalium audycję o książkach „Bibliotekarium” oraz warsztaty literackie pod groźnie brzmiącym tytułem "ABW" (po rozszyfrowaniu Antologia Bibliotekarium – Warsztaty).
Marek Żelkowski jako autor fantastyki zadebiutował w 1986 roku opowiadaniem "Niewolnicy" opublikowanym w poznańskim fanzinie „Kwazar”. Autor 19 książek. Publikował m.in. w: „Science Fiction”, „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror” oraz „Fahrenheicie”. Jeden z kontynuatorów cyklu "Pan Samochodzik". Autor scenariuszy do 50 zrealizowanych słuchowisk radiowych.
Na początku spotkania prowadzący opowiedzieli o swojej pracy oraz o tym jak potoczyła się ich przygoda z literaturą i jak ich doświadczenia mogą pomóc młodym pisarzom. W bardzo przystępny i inspirujący sposób przekazali słuchaczom wskazówki dotyczące tego, co powinny zawierać teksty wysyłane do wydawnictw. Opowiedzieli o wymaganiach krytyków, którzy będą je oceniać. Uczestnicy otrzymali praktyczne porady, co zrobić by tekst był łatwiejszy w odbiorze, jak nadać mu lekkości i światła. Wiele uwagi pisarze poświęcili również dialogom w utworach -  rozmawiali o tym, jak je poprawnie zapisywać, jak sprawić by były naturalne i spójne z całością utworu. Ostatni etap spotkania stanowiły indywidualne rozmowy z członkami pracowni dotyczące ich tekstów i przekazanie im wskazówek, które pomogą je udoskonalić.
Następnego dnia zaproszeni pisarze poprowadzili kolejną edycję „Męskiego Czytania”, która odbyła się w „Szalonej Krowie”. Była to doskonała okazja do bezpośredniego spotkania i rozmowy z twórcami, w miłej i niekrępującej atmosferze. Uczestnicy rozmawiali o książkach, opowiadaniach, audycjach radiowych w radiu internetowym Paranolmarium, konkurach literackich i prognozach dla pisarzy na przyszłość. Dyskusja trwała do późnych godzin nocnych.

(Bibliotek Publiczna Miasta i Gminy Gostyń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz