Zamknij
REKLAMA

To część większego projektu

12:11, 29.07.2019 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Jak powstawały Murale Polskiej Niepodległości w różnych rejonach kraju? O tym można się przekonać przychodząc do gostyńskich Plant. Wczoraj otwarto wystawę składającą się z kilku instalacji. Towarzyszyły jej warsztaty plastyczne i koncert.

Jeden z murali niepodległościowych powstał w zeszłym roku na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu im. Tadeusza Kutrzeby. Został zaprojektowany przez gostyńską artystkę Aleksandrę Adamczak i przedstawia 100 maków na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jednocześnie powstawały murale w dziesięciu innych miastach Polski. Wystawa w Gostyniu przedstawia proces ich realizacji w różnych rejonach Polski - mówi Marcin Krawiec ze Stowarzyszenia Zielona Kohorta, które realizowało projekt w Gostyniu. Instalację można było już podziwiać m.in. w Milanówku i Świętochłowicach, w Gostyniu pozostanie do 12 sierpnia.

Oficjalnemu otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty plastyczne. Na specjalnie ustawionych boksach chętni wykonywali murale z wcześniej przygotowanych szablonów. Do malowania używali spraye. Białe karty zapełniły się głównie kolorowymi kwiatami, a konkretnie makami. Po warsztatach w parku zaprezentował się zespół "Melodia" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Warto podkreślić, że w Gostyniu powstał jeszcze drugi niepodległościowy mural - w parku miejskim. - Nawiązuje on do muralu na gostyńskiej "dwójce", a miejsce jest nieprzypadkowe, bo właśnie stamtąd gostynianie wyruszali do Powstania Wielkopolskiego, więc to wpisuje się w opowieść historyczną o niepodległości - mówi Marcin Krawiec ze Stowarzyszenia Zielona Kohorta.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone