Zamknij
REKLAMA

Organizacje pracodawców krytycznie o tarczy antykryzysowej. Potrzebne konkrety!

07:51, 24.03.2020 | Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
Skomentuj
REKLAMA

Pracodawcy do rządu: działajcie szybciej i bardziej zdecydowanie! Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ), Business Centre Club i Pracodawcy RP krytycznie odnoszą się do propozycji zawartych w „tarczy antykryzysowej”.

Zwolnić firmy z obowiązku składek ZUS i wszystkich podatków, a nie tylko je odroczyć, przyspieszyć zwrot podatku VAT, pokryć ze środków Skarbu Państwa 50% kosztów związanych z decyzją o zawieszeniu działalności podjętych przez inspektorów sanitarnych, umożliwić pracownikom szybkie przebadanie się na koszt pracodawcy – to tylko kilka z ponad 30 punktów, przedstawionych dziś przez Business Centre Club na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego.

Postulaty popiera także Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ), jedna z największych tego typu organizacji branżowych w Polsce. – Propozycje Ministerstwa oceniamy jako niewystarczające. Zakres pomocy jest dla nas praktycznie niewiadomy, bo nie ma żadnych gwarancji na otrzymanie pomocy – większość propozycji nie jest zobowiązaniem, ale niewiążącą deklaracją. Brak także jasnych kryteriów udzielania pomocy. Wiele przepisów tworzonych jest na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” do wyczerpania środków – mówi adwokat Joanna Torbé ekspertka BCC i SAZ z kancelarii Joanna Torbé & Partnerzy, która była jedną z osób opracowujących uwagi do dokumentów przekazanych przez Kancelarię Premiera RP. – Bardzo wiele uzależnia się też od niezalegania firm ze składkami ZUS czy wobec fiskusa. Tworzenie takich konstrukcji dzisiaj budzi duże wątpliwości – dodaje.

Pracodawcy chcą też znać odpowiedź na pytanie, dlaczego ustawy pomocowej nie przygotowani wcześniej. Organizacje otrzymały do zaopiniowania ponad stustronicowy dokument w nocy z soboty na niedzielę i już w poniedziałek musiały przedstawić woje stanowisko. niewystarczające. Potrzebne są konkrety – powiedział „Rzeczpospolitej” Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. – Wydaje nam się, że sytuację można było przewidzieć przynajmniej już w styczniu i o wiele wcześniej stworzyć i skonsultować tego typu dokument, zwłaszcza że porusza on bardzo istotne materie tak z punktu widzenia przedsiębiorców, pracowników, jak i Skarbu Państwa – mówi Joanna Torbé.

Krytycznie do projektu odnieśli się także Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej. – Trudno zaproponowane rozwiązania uznać za tarczę, która ma ochronić polski rynek pracy przed skutkami koronawirusa i nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym. Dopłaty do pensji to zdecydowanie za mało. To działania jedynie doraźne, a rynek pracy potrzebuje konkretnych reform. Najwidoczniej rządzącym zabrakło odwagi, aby do walki z kryzysem wytoczyć ciężkie działa. Ale machanie szabelką może okazać się dla rynku pracy niewystarczające. Potrzebne są konkrety – powiedział „Rzeczpospolitej” Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

(Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

BBZBBZ

6 5

Niż wprowadza tą tarcze to połowa firm juz zbankrutuje 08:15, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MentorMentor

2 0

Cały świat. Może w to w końcu zrozumiesz. 20:44, 24.03.2020


pawpaw

4 2

jak jest dobrze na rynku i nabijaja kase to jest ok teraz klopoty to od razu placz slabi ci przedsiebiorcy 14:00, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Eska Eska

2 0

Masz rację. Jak jest dobrze to nic nie zarabiają, a jak przyjdzie kryzys to dziennie tracą miliony! 17:18, 25.03.2020


jerzyk jerzyk

2 2

Synku podnieś cztery litery i do pracy miauczeć to każdy dupek POtrafi !!!! 20:01, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

patolepatole

2 1

święta racja pazerność nie zna granic i jaka obłuda jak się nic nie działo to nawet na symboliczną ale uczciwą podwyżkę adekwatną do wykonanej pracy dla pracownika , albo jakieś pieniądze na Świeta to niemieli a teraz rzekomo tracą miliony ??????? Chciwość ?????? łatwiej podnosić normy pracownikowi za tę samą pensję 15:51, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA