Zamknij
REKLAMA

UPC ma zapłacić 33 miliony kary!

13:01, 13.08.2019 | J.J
REKLAMA
Skomentuj

Działający również Gostyniu operator sieci kablowej, firma UPC będzie musiał zapłacić 33 miliony kary umieszczane w umowach zapisy, dotyczące m.in. możliwości jednostronnego podwyższania abonamentu oraz zmiany istotnych warunków w umowach. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał takie praktyki za niedopuszczalne.

Podpisanie umowy to poważna sprawa. Często kuszeni super ofertą nie zwracamy uwagi na niektóre zapisy a jak mówi stare mądre powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” Tak mogło być w przypadku umów zawieranych z odbiorcami, przez operatora sieci kablowej UPC, który swoje usługi świadczy również w Gostyniu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po skargach jakie do niego dochodziły przyjrzał się tym dokumentom i uznał za niedozwolone klauzule stosowane przez UPC. Zakwestionowane postanowienia dotyczą m.in. możliwości jednostronnego podwyższania abonamentu za kablówkę oraz zmiany istotnych warunków w wykonywanych umowach. Kara jaką nałożono na operatora to prawie 33 mln zł oraz nakaz zwrotu niesłusznie naliczonych opłat.

Jak informuje na swoich stronach UOKiK
UPC Polska gwarantował tylko liczbę kanałów telewizyjnych o określonej tematyce, a nie konkretne programy wskazane w wykazie. Działo się to, ponieważ operator przyznał sobie prawo do dowolnej i jednostronnej zmiany kanałów lub mógł je usunąć w trakcie trwania umowy, co potwierdzają skargi konsumentów. Wiele osób wybrało ofertę UPC ze względu na dostępność konkretnych kanałów. Potem je im wyłączano.

UPC Polska zastrzegał, że wyłączenie kanałów nie jest zmianą umowy. W efekcie przy umowach na czas określony konsument musiałby ponosić opłaty, gdyby chciał zrezygnować z usług UPC. Zdaniem UOKiK, operator w umowach na czas określony nie może zmieniać ustalonych w nich istotnych warunków, a do takich należy wykaz kanałów. W takiej sytuacji osoby, które miały umowy na czas określony, powinny mieć prawo do rezygnacji z usług UPC. W umowach na czas nieokreślony kanały mogą się zmienić tylko z ważnych przyczyn wymienionych w regulaminie lub umowie.

Wprowadzanie podwyżek bez konkretnych powodów. UPC zastrzegał przy umowach na czas nieoznaczony, że ma prawo zwiększyć abonament od 5 do 8 zł raz w roku, jednak nie podawał z jakich przyczyn.

Arbitralne decydowanie o tym, czy wizyta technika była nieuzasadniona. Wtedy UPC obciążał konsumenta opłatą 50 zł. Ocena tego, czy serwis był potrzebny, była jednostronna a konsument nie mógł jej zweryfikować. Mogło to również zniechęcać klientów do składania reklamacji.

Zbyt ogólne przesłanki do wypowiedzenia klientowi umowy lub ich brak. Np. UPC zastrzegał, że może to zrobić z „ważnych przyczyn, w szczególności prawnych, technicznych, organizacyjnych lub ekonomicznych”. Tym samym klient nie wiedział, jakie czynniki sprawią, że nie będzie mógł korzystać z usług UPC.

Kara za stosowanie klauzul niedozwolonych wyniosła prawie 33 mln zł (32 858 511 zł). Prezes UOKiK nakazał UPC Polska poinformować konsumentów o decyzji i oddać im opłaty za podwyżki abonamentu czy nieuzasadnione wezwanie technika. Przedsiębiorca powinien też przywrócić klientom usunięte kanały telewizyjne, jeżeli są one nadal dostępne w ofercie. Decyzja nie jest prawomocna. 

Źródło: UOKiK

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

MikołajMikołaj

4 0

Ja otrzymałem dzisiaj nową fakturę, wyższą o 5 złotych. Nie wiem dlaczego? 13:53, 13.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EheEhe

4 0

Pewnie v.o.d wcisnęli 14:17, 13.08.2019


KkkKkk

7 2

Bo ogladales tvn 14:01, 13.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MiśMiś

1 0

Niestety , ale za tvkurwizje, żeby siać pisowska propagandę !! 10:43, 14.08.2019


JerzyJerzy

0 1

Oglądaj TVP1,TVP2 oraz info to zrozumiesz co to jest mściwość, zazdrość, zawiść i inne niecne cechy. 21:09, 16.08.2019


JaroJaro

2 0

Dokładnie tak jest. Jeszcze za przedłużenie umowy chcą 30 zł jednorazowo... No ale chytry płaci dwa razy 17:10, 13.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

normalnynormalny

0 0

Smutne jest to, że jeśli bilans (zysków do nałożonych kar) wyjdzie dodatni, to nadal będzie się opłacać i będą kantować z uśmiechem na twarzy :) 11:45, 15.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone