Rozpoczęły się zaplanowane na cały rok obchody 730. urodzin Gostynia. Z tej okazji zorganizowane zostało uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego nadano tytuł Honorowego Obywatela Gostynia Zofii Hejnowicz-Naglerowej-Portalskiej.
Uroczyste obchody 730 - lecia lokacji miasta rozpoczęły się msza świętą w kościele farnym, następnie sprzed kościoła wyruszył przemarsz pocztów sztandarowych, orkiestry dętej, radnych i zaproszonych gości do Państowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera przy ulicy Strzeleckiej.
Jest to bowiem miejsce wyjątkowe dla mieszkańców Gostynia, gdyż właśnie tam w czasie zaborów mieściło się centrum społeczno - polityczne, stamtąd również w 1919 roku do walki ruszyli powstańcy, a w 1929 roku właśnie tam goszczono prezydenta Polski Ignacego Mościckiego. Jednak pierwszym z najważniejszych wydarzeń, które się w tym miejscu odbyły, było odczytanie aktu nadania praw miejskich przez księcia Przemysława II 1 kwietnia 1278 roku.
Po przywitaniu zgromadzonych gości przez Burmistrza Gostynia Jerzego Woźniakowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Skorupskiego i przedstawieniu historii miasta przez Roberta Czuba, dyrektora Muzeum w Gostyniu nadano tytuł Honorowego Obywatela Gostynia Zofii Hejnowicz-Naglerowej-Portalskiej, poetce i tłumaczce literatury francuskiej urodzonej w Gostyniu i silnie z tym miastem związanej m.in. ze względu na ojca, który został rozstrzelany 21 października 1939 na gostyńskim rynku. Pani Zofia z wielkim wzruszeniem przyjęła tytuł. - Od lat strasznie ciężko mi pisać, ponieważ jestem kaleką. (...) Ogromną przyjemność sprawia mi to, że moja praca została uznana i doceniona - powiedziała honorowa obywatelka miasta.
Po wręczeniu pani Zofii aktu nadania tytułu, odznaki Honorowego Obywatela Gostynia, biało - czerwonej szarfy i kwiatów kilkoro spośród zgromadzonych gości złozyło życzenia włodarzom miasta. Byli wśród nich senator RP Piotr Kaleta, radny sejmiku wojewódzkiego Marian Poślednik, prezydent Leszna Tomasz Malepszy oraz przedstawiciele miejscowych i sąsiednich samorządów. Pozostali zaproszeni parlamentarzyści nie zjawili się najprawdopodobniej z powodu ważnego posiedzenia Sejmu RP.
Gdy oficjalna część posiedzenia dobiegła końca, zaprezentowali się uczniowie PSM, którzy wraz z panią dyrektor Lajlą Zaborowską przygotowali koncert muzyki dawnej dla gości, którzy pozostali w sali koncertowej.
Tekst/foto: Marta Kulak
0 0
Na miłość boską ,prawa miejskie nadał książe P EMYSŁ II !!! ,nie żaden Przemysław!!!
0 0
haha! myślę, że pemysł nie nadał praw
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz