Gostyńska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec byłego już dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli. Sprawa dotyczy nierzetelnej faktury i od miesięcy była przedmiotem zainteresowania samorządowców i służb.
To kolejny etap sprawy, która ujrzała światło dzienne w pierwszych miesiącach 2025 roku. Wówczas radni komisji rewizyjnej w Pogorzeli informowali o nieprawidłowościach ujawnionych podczas kontroli w MGOK. Jednym z głównych wątków była faktura za usługę, która w ocenie kontrolujących miała nie zostać wykonana. Ówczesny dyrektor MGOK potwierdzał, że faktura została zapłacona mimo braku realizacji prac. Tłumaczył to wówczas koniecznością rozliczenia dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu "Kulisy Kultury”. Burmistrz Pogorzeli Daria Wyzuj zgłosiła jedna sprawę policji. Śledztwo trwało blisko rok, a finał jest coraz bliżej.
Wczoraj gostyńska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec byłego już dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.
- Zatwierdziłam akt oskarżenia - przekazała prokurator Justyna Cała, zastępca prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gostyniu.
Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że były dyrektor MGOK miał posłużyć się nierzetelną fakturą. Druga osoba, jak wskazuje prokurator Justyna Cała, również odpowie za wystawienie tej faktury.
- Akt oskarżenia obejmuje dwie osoby. Byłego dyrektora i osobę, która wystawiła fakturę. (…) Dyrektor ma zarzut posłużenia się tą nierzetelną fakturą, natomiast wystawca zarzut wystawienia nierzetelnej faktury - wyjaśniała prokurator Justyna Cała.
Prokuratura wskazuje konkretny przepis, na podstawie którego sformułowano zarzuty.
- Art. 62 par 2. Kodeksu Karnego Skarbowego przewiduje karę grzywny do 720 dziennych, karę pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie - poinformowała prokurator.
Jak dodała, identyczną kwalifikację ma zarzut postawiony wystawcy faktury. Co istotne, jak nas poinformowano - obaj oskarżeni nie przyznają się do winy. O tym czy były już dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli, a także wystawca faktury zostaną skazani zdecyduje sąd.
::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}
[ALERT]1769681362918[/ALERT]
[ZT]77052[/ZT]
[ZT]87185[/ZT]
[ZT]87152[/ZT]
[ZT]87143[/ZT]
Były dyrektor MGOK stanie przed sądem! Prokuratura...
Ten Pan był bardzo nieprzyjemny i bucowaty ważniak
Alior
18:07, 2026-01-29
To była krótka piłka. Po tej interwencji pies pozbył...
Notatkę z interwencji przesłać do niby prezydenta
Domino
17:50, 2026-01-29
Ferie zimowe coraz bliżej. Wiemy na ile wyceniono jeden
Komu znowu mało? Wiadomo. Że też pisać ciągle o tym samym się nie znudziło. Zawsze będzie mało!!!!
Życie
17:49, 2026-01-29
To była krótka piłka. Po tej interwencji pies pozbył...
Ja nie mogę z niektórych komentarzy tak obrońcy zwierząt na początku rzucili się do linczowania a zapytani co zrobili dla zwierząt to żaden nie potrafi odpowiedzieć
Face face
17:37, 2026-01-29
8 3
W imieniu byłych i obecnych pracowników Urzędu Miasta i Gminy Pogorzela proszę rzetelnego dziennikarza nie p.Fajczyk o opisanie sytuacji w urzędzie! Od czasu objęcia funkcji burmistrza przez p.Wyzuj sytuacja jest tragiczna ilość osób porzucających pracę lub też zwolnionych przez burmistrza bo
.... Zainteresujcie się całym funkcjonowaniem jednostki!
1 1
A byly burmistrz ? Nic nie wiedzial o przekręcie? Dotacja do zwrotu?
1 0
Czy tu mowa o byłym burmistrzu! O ile pamięć nie zawodzi mieszkańców żaden z poprzednich rajców nie zachowywał się w ten sposób do swoich poprzedników! A drugie we wszystkich posiedzeniach Rady Miasta uczestniczyła ówczesna przewodnicząca rady tj.Daria Wyzuj czyli miała pełna świadomość tego co się dzieje !
1 1
A ja tylko pracuje i 5000 zł dla mnie to znaczna kwota, ja kupuje za 10 i sprzedaje za 5 . I kto temu co zrobi, takie tam prowokacje gumofilcowych onuc ze wschodu, chciałoby jeszcze a jeszcze tych spraw posiedzeń i onuca dostosuje sie do sytuacji ale tego jest teraz straszą onuce wojną a ja mam w gdzieś to ukr bydło i czy ten ich skorumpowany kraj . Bedzie czy nie nikt tego nie rozumie tak im tak źle to po co walczą. A jak idę obok hołoty to hejka i male miasto i wszystkie syfy wiedzą kto i co. Ale kara premia śmierdzące zakopane brr ale onuce *%#)!& i ą
0 0
Ten Pan był bardzo nieprzyjemny i bucowaty ważniak
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz