Mieszkańcy gostyńskiego Pożegowa od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwy zapach i niebieski dym, który unosi się w okolicy huty szkła. Sprawę nagłośnił radny gminy Krzysztof Wojtkowiak, już w zeszłym roku podczas jednej z sesji. Pod koniec ponownie zwrócił się do przedstawicieli zakładu z prośbą o wyjaśnienia oraz podjęcie skutecznych działań ograniczających emisję odoru. Odpowiedź napawa optymizmem, co więcej Huta szkła podjęła już konkretne kroki.
W punkcie "wolne głosy" podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Krzysztof Wojtkowiak zabrał głos w sprawie, która dotyczy mieszkańców Pożegowa. Chodziło o zapachy pochodzące z terenu lokalnej huty szkła. Rajca poinformował, że pod koniec lutego zwrócił się z pismem do przedstawicieli zakładu z prośbą o wyjaśnienia oraz podjęcie skutecznych działań ograniczających emisję odoru.
- Z informacji, jakie do mnie dotarły, wynika, że problem może być związany z procesem nakładania farb na szkło, co prowadzi do emisji substancji o silnym i nieprzyjemnym zapachu. Substancje te budzą uzasadnione obawy mieszkańców co do ich potencjalnego negatywnego wpływu na zdrowie – wskazał radny Wojtkowiak w swoim piśmie do przedstawicieli huty.
W odpowiedzi przedstawiciele Ardagh Glass Poland sp. z o.o. potwierdzili, że źródłem zapachu jest proces dekorowania szkła farbami ceramicznymi, podczas którego spalany jest wosk parafinowy. Firma zapewnia jednak, że substancje powstające w wyniku tego procesu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi, co potwierdzają badania przeprowadzone przez akredytowane laboratorium oraz producenta farb.
- Stosowane w naszym procesie farby ceramiczne zawierają m.in. wosk parafinowy, który podczas zdobienia butelek przechodzi w fazę lotną i jest odprowadzany do atmosfery. Proces ten nie niesie za sobą żadnych szkodliwych konsekwencji zdrowotnych – czytamy w odpowiedzi firmy, którą otrzymał radny Krzysztof Wojtkowiak.
Niemniej jednak zarząd zakładu dostrzega problem i podejmuje kroki mające na celu jego minimalizację. W odpowiedzi na skargi mieszkańców firma rozpoczęła testowanie nowego rozwiązania ograniczającego emisję przykrego zapachu. W ubiegłym tygodniu na kominie zakładu zamontowano specjalne turbiny wdmuchujące powietrze z zewnątrz, co pozwala na rozrzedzenie spalin oraz ich wydmuch na większą wysokość. Ma to zmniejszyć odczuwalność zapachu w najbliższej okolicy.
- Obecnie na kominie instalacji zdobienia szkła testujemy prototypowe rozwiązanie w postaci turbiny napowietrzającej spaliny. Specjalna nakładka na komin wdmuchuje powietrze z zewnątrz, powodując kilkukrotne rozrzedzenie spalin i ich wydmuchanie na większą wysokość. Efektem ma być zmniejszenie odczuwalności zapachu w najbliższym otoczeniu - informuje spółka.
Firma planuje również wprowadzenie bardziej zaawansowanego systemu redukcji emisji zapachowych. W 2026 roku w zakładzie ma zostać uruchomiona instalacja termicznego spalania RTO, która pozwoli na całkowite dopalanie związków organicznych, eliminując tym samym problem uciążliwego zapachu.
- Instalacja RTO pozwoli w pełni dopalać związki organiczne, a oczyszczone w niej gazy powinny powodować oddziaływanie zapachowe na poziomie niewyczuwalnym – zapewnia zarząd firmy w piśmie przesłanym do radnego Krzysztofa Wojtkowiaka.
Inwestycja ta wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi, sięgającymi 1,5 mln euro.
Do sprawy będziemy wracać.
Mieszkaniec 14:15, 21.03.2025
W tym Gostyniu ludzka wszystko przeszkadza... Najlepiej zamknijmy wszystkie firmy które są w Gostyniu i będzie z głowy nikt nie będzie już narzekał na nic.. porażka i się dziwią że młodzi ludzie uciekają z Gostynia bo tu przyszłości nie ma wszystko najlepiej pozamykać Gostyń zrównać z ziemią i pasuje wszystko
Pożegowo18:17, 21.03.2025
Mieszkam na Pożegowie i jakoś Huta mi nie przeszkadza, najważniejsze, że zakład istnieje i ludzie mają pracę, a doszukiwanie się dziury w całym to działka nierobów chcących się wykazać. A później jak zakłady zamykają to płacz...
Kolorowego szkła się20:43, 21.03.2025
ludziom zachciało a potem lament że śmierdzi z hutniczego komina. Byłyby tylko przeźroczyste szkła produkowane to problemu by nie było proste
nn21:05, 21.03.2025
Jak dla mnie to smród wylatujący z kominów z domów na pożegowie jest dużo gorszy niż to z huty. No i jeszcze trujący. Swojego smrodu nie czują, ale huty się czepiają.
Snafca 06:42, 22.03.2025
A oczyszczalnia ścieków na kani smród masakra i ludziom nie przeszkadza dziwne
Mieszkaniec10:53, 22.03.2025
No niestety, takie mamy czasy, wszystko wszystkim przeszkadza. Same pretensje i roszczenia. Próbują coś z tym zrobić i jeszcze wydać 5 milionów złotych (1,5 miliona euro, przynajmniej tak podaje artykuł) bo kilku osobom przeszkadza, a na Pożegowie z domków jednorodzinnych smog i smród z piecyków większy niż w Krakowie. Żeby nie okazało się, że za chwile będą zwalniać ludzi, bo gdzieś te 5 baniek muszą znaleźć... no i znowu będzie źle, bo zwalniają.
ciasny Wiesiek12:27, 25.03.2025
Wosk parafinowy podczas spalania wydziela toksyczne substancje chemiczne m.in. benzen oraz toluen . Obie te substancje uznawane są za rakotwórcze . I tyle w temacie.
Firma powołuje się n11:42, 27.03.2025
abc
HutaMAFIA05:45, 01.04.2025
Huta to takie miejsce gdzie coś co normalnie kostuje 120 zł sprzedaje się 1120zl . Niestety działa to na niekorzyść firmy czyli huty.... A reszta na tym fakcie się bogaci i to są nie małe majątki. Za to dostać się do huty jako normalny dostawca bez ugadywania się z nikim niestety nie ma szans 😂
2 3
Najgorsi są emeryci im wszystko przeszkadza jak pracowali i było ok a był gorszy smród