Zamknij
REKLAMA

Drzwi wewnętrzne - ważny element każdego pomieszczenia. Jak poprawnie je wymierzyć?

29.04.2021

Drzwi wewnętrzne - ważny element każdego pomieszczenia. Jak poprawnie je wymierzyć?

Szerokość i wysokość otworów między pomieszczeniami w mieszkaniu lub w domu bardzo często różnią się znacznie między sobą. Dokładne wymiary drzwi wewnętrznych muszą być znane przy ich wyborze i zakupie. Parametry w dużej mierze zależą od przeznaczenia funkcjonalnego, układu pomieszczeń i kilku dodatkowych czynników.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych należy wziąć pod uwagę wymiary otworów, w których są instalowane. W rzeczywistości skrzydło, futryna i wykończenia tworzą jedną konstrukcję. Wcześniej należy określić wymiary otworów drzwiowych z wystarczającą dokładnością i uwzględnieniem luzów technologicznych. Wykonanie takiej operacji jest łatwe. W tej prostej czynności istnieje wiele niuansów.

Aby uprościć prace budowlane i wykończeniowe, główne elementy pomieszczeń muszą być zgodne z obowiązującymi normami. Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych są określane dla każdego typu funkcjonalnego osobno i muszą spełniać wymagania normy budowlanej.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar drzwi wewnętrzne?
Wybierając blok drzwi ze skrzydłem, musisz najpierw określić parametry otworu przegrody. Pomiary są wykonywane za pomocą taśmy mierniczej. Dla wygody i zapewnienia wystarczającej dokładności do pracy można skorzystać z pomocy asystenta.

Następnym krokiem w tabeli jest wybranie najbliższego rozmiaru standardowych drzwi i ramy do jej montażu według tabeli udostępnionej przez producenta. Rozmiar jest ustalany dla poziomych zewnętrznych obrysów ościeżnicy. Jeśli drzwi mają ozdobne wykończenie trzeba brać je pod uwagę.

Dla dwuskrzydłowych drzwi wewnętrznych rozmiar ościeżnicy lub skrzynki montażowej po zewnętrznej stronie wynosi zwykle o wiele więcej. Jedyna różnica jest obecność zawiasów po oby stronach drzwi na pionowych częściach ościeża. Wyszczególnione parametry w tabelach producentów są standardowe i mają zastosowanie do typowych produktów wytwarzanych w dużych partiach.

Jak wybrać rozmiar ukrytych drzwi wewnętrznych?
Twój pomysł można łatwo zrealizować za pomocą drzwi wewnętrznych z ukrytym pudełkiem i systemem jezdnym. Instalacja takiej konstrukcji odbywa się przed wykończeniem ścian. Rama wykonana jest ze specjalnego profilu. Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych do krytej instalacji wynosi 2 m. Są to typowe wymiary dla wszystkich drzwi wewnętrznych stosowanych we współczesnym budownictwie mieszkaniowym.


W Gostyniu, szeroki wybór drzwi wewnętrznych oferuje: 

REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz