Uczniowie z całej Polski poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzian, który ma kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich, już za nimi. Jak im poszło?
To jeden z najważniejszych sprawdzianów na etapie szkoły podstawowej. W piątek (4 lipca) uczniowie poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie w skali kraju?
W piątek (4 lipca) Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025. To ważny moment dla uczniów kończących szkołę podstawową – zdobyte punkty mają bezpośredni wpływ na proces rekrutacji do szkół średnich.
Wynik egzaminu stanowi połowę maksymalnej liczby punktów, jakie można uzyskać przy przyjęciu do liceum, technikum czy szkoły branżowej.
Z danych opublikowanych przez CKE wynika, że średni wynik z języka polskiego wyniósł 64 procent. Z matematyki uczniowie uzyskali średnio 50 procent punktów możliwych do zdobycia. Najwyższy średni wynik osiągnięto w przypadku języka angielskiego – 70 procent.
W przypadku innych języków nowożytnych uczniowie poradzili sobie różnie. Z niemieckiego uzyskali średnio 61 procent, z rosyjskiego 65 procent, z hiszpańskiego 67 procent, z włoskiego 60 procent, a z francuskiego aż 87 procent.
W arkuszu z języka polskiego największym wyzwaniem okazały się zadania sprawdzające poprawne użycie znaków interpunkcyjnych. W przypadku matematyki trudność sprawiły zadania z geometrii płaskiej, wymagające m.in. obliczania pola przez podział figury na mniejsze elementy.
Z kolei na egzaminie z języka obcego nowożytnego uczniowie najlepiej poradzili sobie z rozumieniem tekstów pisanych, najtrudniejsze okazały się zadania otwarte.
Do egzaminu w terminie głównym (13–15 maja) przystąpiło około 362 tysiące uczniów z klas ósmych. Wśród nich było około 13 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy – zgodnie z przepisami – mogli, ale nie musieli przystępować do egzaminu z języka polskiego.
Najlepsze wyniki, czyli w przedziale 90–100 procent, osiągnęło ponad 15 tysięcy uczniów z języka polskiego, prawie 47 tysięcy z matematyki i aż 127 tysięcy z języka angielskiego.
Wynik powyżej 90 procent ze wszystkich trzech przedmiotów uzyskało 8252 uczniów – to około 2,5 procent wszystkich zdających.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz F1 Digitals z Pixabay
Gostyńskie kosze na śmieci. Znikają, pojawiają się ...
Na rynku kosz co 100 metrów ,a na głównych ulicach mających kilka kilometrów ani jednego ,szukam właściwego określenia kogoś kto mógł o tym zadecydować - ktoś ma jakieś propozycje? Pisać VPN-nolog+inco+Firefox+ja dla bezpieczeństwa
mmmmm
20:16, 2025-07-04
Sami nie wiedzą, dlaczego to zrobili. Został wstyd i...
Odblaskowa kamizelkę z napisem wandal i ulice zamiatać. Pod nadzorem. Wstydu by się najedli to by może zmądrzeli.
żal
20:08, 2025-07-04
Sami nie wiedzą, dlaczego to zrobili. Został wstyd i...
Biorę tysiąc złotych i idę złamać 30 drzewko. A co!
Tojo
17:48, 2025-07-04
Sami nie wiedzą, dlaczego to zrobili. Został wstyd i...
Dziwię się że sąd nie wysłał ich na badania psychiatryczne, skoro nie wiedzieli co ich podkusiło, chłopy młode może dobry psycho da radę zbadać ta pustkę między uszami.
Bies
17:17, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz