Zamknij

Walentynki i Środa Popielcowa w jednym dniu. Co sądzą duchowni?

08:04, 14.02.2024 źródło: Onet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 08:08, 14.02.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

W tym roku Walentynki przypadają w jednym dniu ze Środą Popielcową (14.02). Jak połączyć święto zakochanych z pierwszym dniem Wielkiego Postu?

Walentynki, czas przepełniony romantyzmem i uroczystościami dla zakochanych, zazwyczaj nie koliduje z tradycyjnymi praktykami religijnymi. Jednak w tym roku, przypadając w Środę Popielcową, stawia przed katolikami pewne dylematy. Czy można jednocześnie celebrować miłość i przestrzegać zasad Wielkiego Postu?

Co o tym sądzą duchowni?

Środa Popielcowa, symboliczny początek Wielkiego Postu, tradycyjnie kończy okres balów karnawałowych.

W tym roku jednak, zbieżność z Walentynkami sprawia, że katolicki kalendarz stawia przed wiernymi wybór między świętowaniem miłości a wstąpieniem na drogę pokuty.

- Ponieważ w tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową, to ze względu na ten szczególny dzień pokuty katolicy winni zachować powagę dnia i choć nic nie przeszkadza w składaniu sobie życzeń oraz ofiarowaniu prezentów jako oznak sympatii i miłości, to jednak powinno się unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych, ze względu na solidarność z Chrystusem, który zaprasza nas do modlitwy i postu - o. prof. Andrzej Derdziuk, teolog moralista z KUL.

Powstrzymać się od mięsa i alkoholu

14 lutego, oprócz miłosnych gestów, katolikom przypada obowiązek przestrzegania postu. Możliwe jest spożycie jednego pełnego posiłku i dwóch mniejszych, jednak należy powstrzymać się od mięsa i alkoholu. Dzień ten symbolizuje pokutę, poprzedzającą 40-dniowy okres postu przed Wielkanocą.

Tegoroczna nietypowa kolizja Walentynek ze Środą Popielcową zmusza katolików do znalezienia równowagi między celebracją miłości a praktyką religijną.

Warto podkreślić, że każdy może wybrać własną drogę, łączącą uczucia z wartościami wiary. 

Kościół zaznacza, że nie jest to święto nakazane.

(źródło: Onet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

WiechWiech

4 4

a co mam mieć święto kościelne ze świętem świeckim? Pewnie tyle co piernik do wiatraka. Obecnie to do kościoła chodzi garstka ludzi ilu jest praktykujących katolików to nikt nie wie i nikt nie będzie robił takich badań bo by sie jeszcze ksundz obraził i cała garstka pisiorów. 12:57, 14.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%