Zamknij

W tej sprawie jest 56 podejrzanych! Zarzuty dotyczą zbrodni vatowskiej

12:03, 06.12.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja.pl

Policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 5 osób w ramach śledztwa, w którym występuje łącznie już 56 podejrzanych. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wystawiali lub posługiwali się nierzetelnymi fakturami, w celu zaniżenia bądź zwrotu nienależnego podatku VAT. Skarb Państw w związku z działaniem podejrzanych miał stracić ponad 12 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z  Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie działali głównie na terenie województwa mazowieckiego.

Jeden z wątków z sprawie wyjaśniają także funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Według śledczych członkowie gangu wprowadzali do obrotu dokumenty podrobione i poświadczające nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych.

- Dokumentacja ta była podstawą obniżenia należnego podatku. Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była „produkcja pustych faktur”, m.in. przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych kilkadziesiąt firm - informuje w komunikacie policja.

Pierwsze uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą przeprowadzili policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS jeszcze w lutym 2023 roku, kiedy to zatrzymano 9 osób. 

W ostatnim czasie policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 5 osób.

- Na podstawie zebranego materiału dowodowego dwóm osobom zarzuca się popełnienie tzw. „zbrodni vatowskiej”. Według śledczych zatrzymani mogli wystawić faktury na sumę blisko 55 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na ponad 12 mln zł. Podczas ostatniej akcji policjanci zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i cyfrowe nośniki danych, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie - wskazano. 

Łącznie w śledztwie występuje już 56 podejrzanych, a warto podkreślić, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Na poczet przyszłych kar i grzywien dotychczas zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości i pieniędzy, warte blisko 3,5 mln zł. W wyniku poprzednich działań policjanci odzyskali przywłaszczony samochód osobowy wart około 850 tys. zł.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Pan paragrafPan paragraf

2 0

Co to jest ZBRODNIA VATOWSKA? 12:24, 06.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%