Zamknij

Zakaz sprzedaży energetyków. Przepisy coraz bliżej! Znamy szczegóły

06:41, 25.05.2023 Źródło: Fakt.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Posłowie zajmą się projektem dotyczącym wprowadzenia ograniczeń w reklamie, promocji i sprzedaży napojów energetycznych zawierających kofeinę lub taurynę. Osoby poniżej 18 lat nie będą mogły kupować takich produktów. 

Do Sejmu  wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym. To on wprowadza zakazy dotyczące napojów energetycznych.

Projekt wprowadza całkowity zakaz sprzedaży takich napojów  osobom poniżej 18 roku życia, a także ich sprzedaży na terenie szkół oraz innych jednostek systemu oświaty oraz w automatach. 

Sprzedawca będzie mógł natomiast, w przypadku wątpliwości, zażądać okazania dowodu potwierdzającego wiek nabywcy.

- W projekcie napisano, że za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny uważa się napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie" - podaje dziennik Fakt.

Na zmiany w przepisach, kjak czytamy w uzasadnieniu do projektu, zdecydowano ze względu na "negatywne opinie ekspertów na temat wpływu napojów energetyzujących na zdrowie dzieci i młodzieży". Dokładnie chodzi o pojawiające się powikłania sercowo-naczyniowe.

Projekt zawiera także ograniczenia w reklamie takich napojów. Zakaz promocji i reklamowania będzie obowiązywał w telewizji, radiu, kinie i teatrze w godzinach 6:00-20:00.

Wyjątkiem mają być reklamy prowadzone przez organizatorów imprez sportowych wyczynowych lub profesjonalnych w trakcie trwania tych imprez.

Za złamanie zakazu reklamy lub promocji mają grozić surowe kary. Grzywna może wynieść od 10 tys. zł do 500 tys. zł, orzeczona może zostać także kara ograniczenia wolności lub nawet obie te kary łącznie.

Zgodnie z założeniami, przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

(Źródło: Fakt.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%