Zamknij
REKLAMA

To będzie metoda na uniknięcie kaca? Naukowcy testują.... zastrzyk trzeźwiejący!

07:28, 19.03.2023 Źródło: Radio Zet
Skomentuj

To będzie remedium na skutki picia alkoholu? Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie prowadzą badania dotyczące zastrzyku otrzeźwiającego. Badania prowadzone są na myszach.

Jest to zastrzyk  z wykorzystaniem hormonu czynnika wzrostu fibroblastów 21 (FGF21). Ma on sprawnie uleczyć z upojenia alkoholowego. 

Badania prowadzone są przez amerykańskich uczonych z wykorzystaniem myszy.

- Odkryliśmy, że wątroba nie tylko bierze udział w metabolizowaniu alkoholu, ale także wysyła sygnał hormonalny do mózgu, aby chronić przed szkodliwymi skutkami zatrucia, w tym zarówno utratą przytomności, jak i koordynacji. Wykazaliśmy, że zwiększając stężenie FGF21 przez wstrzyknięcie, możemy radykalnie przyspieszyć powrót do zdrowia po zatruciu. FGF21 robi to poprzez aktywację bardzo specyficznej części mózgu, która kontroluje czujność

- mówi biolog molekularny Steven Kliewer z Centrum Medycznego Południowo-Zachodniego Uniwersytetu Teksasu (University of Texas Southwestern Medical Center). 

Ma pomóc w leczeniu zatrucia alkoholem

- Wykazano, że FGF21 stymuluje picie wody i tłumi pragnienie dalszego spożycia etanolu. W nowym badaniu naukowcy zauważyli, że myszy hodowane w taki sposób, aby nie wytwarzały naturalnie FGF21, potrzebowały więcej czasu, aby odzyskać równowagę i odruch wyprostowania ciała po wypiciu alkoholu - wskazuje serwis Radio Zet powołując się na wyniki badań.

Naukowcy stwierdzili również, że myszy, które naturalnie produkowały FGF21, otrzymały etanol, a później zastrzyk odzyskiwały świadomość i koordynację dwa razy szybciej niż te bez zastrzyku. 

(Źródło: Radio Zet)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%