Zamknij
REKLAMA

Kredyt 2 procent nie dla każdego. Będzie można stracić dopłatę

13:08, 05.02.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Minister Waldemar Buda poinformował, że projekt gwarantujący kredyty hipoteczne na 2 proc. został skierowany do konsultacji. Szef resortu wskazał, że będzie trzeba spełnić kilka warunków. 

Pierwszym z warunków jest kryterium wieku. 

- Beneficjentem może być osoba do 45. roku życia, jeśli zaś kredyt bierze para – przynajmniej jedna z wnioskodawców musi spełniać ten warunek - podaje Radio Zet. 

Ponadto kredyt musi być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie. Kredytobiorca lub osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć w dniu udzielania kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu. 

- Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych) - informuje Radio Zet.  

Kwota kredytu nie będzie mogła przekroczyć 500 tysięcy zł w przypadku małżeństwa, a w przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem 600 tys. zł. Wkład własny natomiast nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. 

Maksymalna cena nieruchomości zostanie ustalona na poziomie 700 lub 800 tys. zł. 

- Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. Jeśli kredytobiorca nie będzie mieszkać w nieruchomości zakupionej dzięki temu kredytowi, utraci prawo do dopłaty - dodaje rozgłośnia. 

Resort infrastruktury ma wprowadzić także rozwiązania weryfikacyjne, które pozwolą m.in. bankom wizyty terenowe.

Ministerstwo chce, by ustawa weszła w życie 1 lipca. Kredyty z dopłatami do rat mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

WierNyWierNy

1 1

Są zapisy jeszcze na /Willa plus /to ja poczekam, i jaki trzeba mieć staż w partyji.Cos tu 💩i znowu chcą mi wcisnąć jakieś M5. 13:53, 05.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%