Zamknij

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Jest nowy termin!

17:21, 03.02.2023 Źródło: Radio Zet / Ministerstwo Finansów
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. Resort zdecydował się, by dać więcej czasu przedsiębiorcom na dostosowanie się do zmian. Kiedy wejdzie w życie nowy system? 

Wdrożenie nowego systemu ma pozwolić na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

To także ustrukturyzowane dane z faktur - nowy standard i przyspieszenie oraz dalsza automatyzacja procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczna archiwizacja.

- Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów - podaje Ministerstwo Finansów.

Resort dodaje, że korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich.

Wskazuje również na fakt, że w ten sposób podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT. Termin zwrotu ma skrócić się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.

Zmiany w projekcie po uwagach biznesu

Proponowane zmiany uwzględniają postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury.

Krajowy system e-Faktur, który miał obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku będzie przesunięty. Ma obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

- Resort przychylił się do głosów płynących ze strony biznesu, zwracających uwagę na zbyt krótki czas dostosowania do regulacji – mówił dla Radia Zet Magdalena Jarek, Manager Działu Rozwoju Aplikacji SAP, KBJ. 

(Źródło: Radio Zet / Ministerstwo Finansów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%