Zamknij

Wystawili nielegalne faktury na 71 milionów złotych! Zatrzymano osiem osób

09:00, 23.11.2022 PAP
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski

"Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego wyłudzenia w podatku VAT zatrzymali w woj. mazowieckim osiem osób" - przekazał PAP zespół prasowy CBA.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS wspólnie z CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie rozbili grupę, która wystawiła ponad 2,8 tys. fałszywych faktur VAT m.in. za usługi transportowe i marketingowe na niemal 71 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano 8 osób.

Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała od 2018 do 2020 roku.

- Zatrzymani to członkowie grupy wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT, jak i osoby, które nabywały tego rodzaju +puste+ faktury, działając w ten sposób w celu obniżenia należnego podatku VAT z tytułu prowadzenia legalnej działalności gospodarczej

- poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Według śledczych przestępcy wystawili ponad 2,8 tys. fałszywych faktur VAT na prawie 71 mln zł.

- Straty budżetu państwa szacowane są na ok. 12 mln zł. W trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych osób zabezpieczono dokumenty handlowe, telefony oraz nośniki danych - dodała rzeczniczka szefa KAS.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia tzw. zbrodni fakturowych oraz przedkładania nierzetelnych deklaracji. Zatrzymania te są pierwszymi w prowadzonym od 2021 roku śledztwie.

- Prokurator wobec czterech osób zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Wobec trzech osób skierowano do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora stosując wobec nich trzymiesięczny areszt - dodał prokurator.

Za najpoważniejsze z przestępstw podejrzanym grozi kara do 25 lat więzienia.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CCCCCC

0 1

Smieszne... cały obecny rząd okrada 38mln w białych rękawiczkach Polaków i nikt nic o tym procederze nie pisze .... Inflacja to nie Wladek P ale dodruk keszu. 20:47, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%