Zamknij

Będzie problem z obowiązkowymi przeglądami aut? Diagności mówią wprost...

12:26, 19.09.2022 Źródło: Business Insider Aktualizacja: 13:27, 19.09.2022
Skomentuj

Kierowcy mogą mieć spory problem z obowiązkowym przeglądem samochodu. Diagności zapowiadają protest. Twierdzą, że w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności wiele stacji kontroli pojazdów może zostać zamkniętych.  

- W tym roku w Polsce zniknęło 152 stacje kontroli pojazdów i zamykać się będą kolejne, jeśli rząd nie podwyższy niezmienianej od 18 lat opłaty za badanie techniczne - mówi Andrzej Bogdanowicz ze Związku Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów.

Opłata za przegląd rejestracyjny samochodu, która wynosi 98 zł to nie jedyna sprawa, na którą zwracają uwagę diagności. 

- Wielu przedsiębiorców już ogranicza zatrudnienie i robi przerwy w pracy. Niektórzy otwierają swoje stacje co drugi dzień, żeby zaoszczędzić na kosztach energii, inni tylko wtedy, jak mają umówionych klientów - wskazuje Bogdanowicz.

Los branży diagnostycznej, jak wskazuje szef Związku Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów systematycznie się pogarsza, a obowiązków diagnostom znów przybędzie. To będą m.in. obowiązki administracyjne, które przełożą się na wzrost kosztów działalności. 

Chodzi o ustawę Prawo o ruchu drogowym, która ma wdrożyć dyrektywę UE i ustanowić nowe zasady nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów (SKP). Wśród nowych obowiązków diagnosty znajdą się m.in. obowiązek fotografowania badanego pojazdu, które mają być przechowywane przez 5 lat. Ma to wykluczyć proceder, który polega na podbiciu dowodu rejestracyjnego auta, który nie pojawia się na SKP. 

Nowe przepisy mają również wprowadzić kary za spóźnienie. Ci, którzy zrobią przegląd po terminie 30 dni będą musieli zapłacić dwukrotnie więcej niż za zwykłe badanie. 

- Projekt de facto nakłada na przedsiębiorców rolę kasjera TDT w pobieraniu opłat należnych dla tego podmiotu z tytułu zwiększonej opłaty za badania po przekroczeniu o 30 dni wyznaczonego terminu badania. Przerost procedur i odpowiedzialności z tym zakresie wymusi na przedsiębiorcach dodatkowe zatrudnienie osób dedykowanych do pracy na rzecz podmiotu zewnętrznego - wskazuje  Andrzej Bogdanowicz

Dlatego też diagności przygotowują się na akcję protestacyjną. Ta ma odbyć się 29 września. 

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%