Zamknij
REKLAMA

Drewniany taras - najlepsze rozwiązania aranżacyjne

13:27, 02.09.2020 | materiały partnera

Po epoce powszechnej urbanizacji i gęstego zabudowywania obszarów miejskich renesans przeżywają przydomowe ogródki. Ludzie zmęczeni pogonią za zyskiem i karierą na nowo doceniają sielskość rodzinnego życia, a coraz wyżej w hierarchii wartości znajdują się rodzina i przyjaciele. Te zmiany priorytetów mają swoje odbicie również w trendach widocznych na rynku nieruchomości. Choć deweloperzy nadal budują wieżowce z ciasnymi kawalerkami i mniejszymi mieszkaniami kilku pokojowymi, to coraz więcej - również w miastach - spotkać można niskiej zabudowy z ogródkami. Warto też dodać, że rozwój aglomeracji miejskich umożliwił rozbudowę przedmieść, dzięki czemu coraz więcej osób może sobie pozwolić na zakup ;lub budowę domu z ogródkiem, a jednocześnie pracę z dala od miejsca zamieszkania - nierzadko nawet kilkadziesiąt kilometrów dzieli dom pracownika od jego miejsca pracy, a mimo to na dojazd nie musi poświęcać on zbyt wiele czasu.

Te zmiany w stylu i sposobie zamieszkania i miejskiej zabudowy, połączone z masową migracją ludzi ze wsi do ośrodków miejskich - w tej chwili ponad sześćdziesiąt procent Polakóœ mieszka w miastach - sprawiają, że do łask wracają przydomowe tarasy. Nawet w kilkunastometrowym ogrodzie na osiedlu domków szeregowych można wybudować niewielki taras, na którym w letnie miesiące można zjeść śniadanie czy lunch, a wieczorem zaprosić znajomych na grilla. Zresztą, nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że warto jest mieć taras. Każda możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu jest cenna, a taras jedynie do tego zachęca. Jak go urządzić, żeby cieszyć się nim przez długie lata, a nie martwić nieustannie o to, w jakim jest stanie?

Dużą rolę w trwałości tarasu odgrywa materiał, z którego jest wykonany sam taras. Choć kamień, beton czy płytki wydają się być dużo odporniejsze na czynniki atmosferyczne i zużycie, to również drewno można zabezpieczyć tak, by przez długie lata trwało i nie niszczyło się. Różne oleje i pasty, a także bejce i woski pozwalają zabezpieczyć drewno przed wilgocią i mrozem, dzięki czemu deski nie odkształcają się, nie wyginają, ani nie tracą na jakości mimo upływu lat. Mimo wszystko jednak drewno naturalne dojrzewa i zmienia się wraz z biegiem czasu. W przeciwieństwie do niego deski na tarasy kompozytowe wykonane z tworzywa sztucznego wyglądającego jak naturalne drewno są dużo odporniejsze na zmiany wywołane użytkowaniem. Można się na nie zdecydować, jeśli zależy nam na równych, nieniszczących deskach.

Jednak poza pokryciem tarasu ważna jest również jego aranżacja. Wybierając meble zewnętrzne, należy kierować się przede wszystkim ich walorami użytkowymi. Warto szukać wśród mebli ogrodowych, gdyż wiklinowe i drewniane meble przystosowane do długotrwałego przebywania na powietrzu mogą przetrwać wiele miesięcy zmiennych warunków atmosferycznych. Jeśli chodzi o wybór mebli, to stół i krzesła zawsze są dobrym pomysłem. Przy takim zewnętrznym stole można zjeść śniadanie z rodziną, a można również urządzić herbatkę lub grilla dla znajomych. Jest dużo bardziej wielofunkcyjny niż np. leżaki - jednak jeśli ktoś lubi spędzić popołudnie z książką albo poopalać się na tarasie, to właśnie leżaki będą najlepszą decyzją. Najważniejsze, by to tobie podobał się twój taras!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA