Stomia to rozwiązanie, które może znacznie poprawić komfort życia osób z poważnymi problemami zdrowotnymi, umożliwiając im normalne funkcjonowanie, a także wspierając proces leczenia. Dzięki postępowi w medycynie i technologii, pacjenci ze stomią mogą prowadzić aktywne życie, w którym nie muszą martwić się o poważne ograniczenia zdrowotne. Zastanawiasz się, od czego jest stomia? Co to za choroba?
- Co to jest stomia? Na czym polega? Dlaczego pielęgnacja stomii jest ważna?
- Stomia na brzuchu a komfort w codziennym funkcjonowaniu
Stomia jelitowa daje możliwość dostosowania diety, trybu życia i codziennych nawyków w zależności od potrzeb pacjenta.
Co to jest stomia? Na czym polega? Dlaczego pielęgnacja stomii jest ważna?
Wyraz „stomia” wywodzi się z greki i oznacza usta albo otwór, jednak w medycynie termin ten stosujemy zamiennie z określeniami: przetoka jelitowa, moczowa i sztuczny odbyt.
Co to jest stomia? To chirurgicznie wytworzony otwór na ciele, który umożliwia wyprowadzenie produktów przemiany materii (np. kału lub moczu) na zewnątrz organizmu. Stomia jest tworzona najczęściej w wyniku operacji, która może być potrzebna w przypadku chorób lub urazów przewodu pokarmowego, moczowego lub innych narządów.
Istnieje kilka rodzajów stomii, zależnie od miejsca, w którym jest wytworzona, oraz funkcji, jaką pełni:
- Kolostomia – otwór na jelicie grubym, przez który wydostaje się kał.
- Ileostomia – otwór na jelicie cienkim, przez który wydostaje się kał.
- Urostomia – otwór, przez który wydostaje się mocz (tworzony w przypadku problemów z układem moczowym).
Stomia utworzona z fragmentu jelita cienkiego to częsty typ urostomii. Wyłonienie stomii dokonuje się w przypadku usunięcia pęcherza w wyniku choroby albo innych obrażeń. Prawidłowo wykonana, dobra stomia, powinna mieć kształt zbliżony do okrągłego i wystawać ponad skórę.
Stomia jest zwykle zabezpieczana specjalnym workiem przylegającym do skóry, który zbiera odpady. Warto też pamiętać, że właściwa pielęgnacja stomii pozwala zachować higienę i komfort życia.

Stomia na brzuchu a komfort w codziennym funkcjonowaniu
W Polsce żyje przeszło 40 tysięcy osób ze stomią. Jakie korzyści przynosi stomia? Choroba jelit, taka jak rak jelita grubego, nieswoiste choroby zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub uszkodzenia spowodowane urazami sprawiają, że stomia może być jedynym rozwiązaniem umożliwiającym normalne życie. Pomaga ona pacjentom wrócić do codziennych aktywności, pracy czy życia rodzinnego. W wielu przypadkach stomię zakłada się na stałe, ale nie jest tak za każdym razem.
Czasami stomia jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak perforacja jelita, zatrucie organizmu (sepsa) czy inne zagrożenia wynikające z niemożności naturalnego wydalania odpadów metabolicznych. U osób z nowotworami (np. nowotwór jelita grubego) lub przewlekłymi chorobami jelit stomia może stanowić etap leczenia, który pozwala na usunięcie zainfekowanej lub chorobowo zmienionej części jelita (np. usunięcie całego jelita grubego) i wstrzymanie postępu choroby, co może zwiększyć szansę na wyleczenie lub poprawę stanu zdrowia.
U pacjentów, którzy nie mogą kontrolować wydalania (np. po usunięciu jelita), stomia pozwala na kontrolowanie sytuacji, co zmniejsza stres i niepewność związane z nietrzymaniem stolca. Dzięki odpowiednim workom stomijnym pacjenci mogą prowadzić życie bez obaw o nieprzewidziane sytuacje. Nowoczesne worki stomijne są dyskretne, łatwe w obsłudze i bardzo funkcjonalne, co pozwala pacjentom prowadzić aktywne życie.