Zamknij

Która waluta jest najstarsza na świecie?

art. sponsorowany + 15:34, 02.01.2025 Aktualizacja: 15:34, 02.01.2025
freepik.com freepik.com

Wbrew pozorom to nie dolar amerykański będzie królem dzisiejszego materiału. Powiemy sobie o najstarszej walucie świata, która przetrwałą stulecia i jest w użyciu do dnia dzisiejszego, a mowa będzie o funcie szterlingu. Przedstawimy także historię kilku innych równie wiekowych walut, która wciąż funkcjonują.

Początkowo na całym świecie obowiązywała wymiana barterowa, czyli dosłownie mówiąc towar za towar lub usługę. Z czasem pierwszymi pieniędzmi stały się kruszce, takie jak złoto, srebro, miedź i inne metale, które służa nam do dziś za miernik wartości.

Ciekawostką może być fakt, że popularnym środkiem płatniczym były swego czasu muszle, szczególnie w Chinach. Innymi nietypowymi pieniędzmi były kamienie, sztabki soli, druty żelazne, czy bydło, konie, skóry zwierzęce, a nawet głowy wiewiórek i kun.

Funt szterling - najstarsza waluta świata

Najstarszą walutą świata, jak już wspomnieliśmy jest funt szterling oznaczany jako GBP (Great Britain Pound). Ile ma lat? Funt został wprowadzony do obiegu w roku 1158, a więc można rzec, że ma on dokładnie 866 lat. Warto jednak zwrócić uwagę że już w VIII wieku zaczęło używać pensów, monet które służyły jako środek płatniczy.

Monety 1 GBP pojawiły się w obiegu w roku 1489, od 1853 zaczęto drukować banknoty.

Poprawną i oficjalną nazwą brytyjskiej waluty jest funt szterling, choć powszechnie zaczęto nazywać go także funtem brytyjskim.

Waluta jest używana poza Wielką Brytanią również na Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie św. Heleny, Georgii Południowej i Sandwichu Południowym.

Szterling dzieli się na 100 pensów, a w obiegu mamy nominały 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów i 1 oraz 2 funtów. Za emisję waluty brytyjskiej odpowiada BoA, czyli Bank Anglii, który powstał w 1694 roku. Instytucja jest bankiem centralnym, który tak jak inne odpowiada za inflację, wysokość stop procenotwych i prowadzenie polityki monetarnej kraju.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynku walutowego, poznać więcej ciekawostek dotyczących walut, ekonomii, finansów i gospodarki - koniecznie śledź portal FXMAG, który na bieżąco dostarcza najnowszych wiadomości, ale trudzi się także tworzeniem rzetelnych i ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych. O walutach przeczytasz więcej tutaj - https://www.fxmag.pl/waluty

Forint, korona duńska, rubel

Drugą najstarszą walutą jest forint węgierski, ma on ponad 700 lat i jest waluta Węgier. Choć zawirowania w węgierskiej gospodarce i kryzysy zmusiły na rządzących na przestrzeni lat do kilku zmian po II wojnie światowej powrócił dawny forint.

Trzecią najstarszą walutą świata jest korona duńska, która została wprowadzona początkowo w połowie XV wieku. Tutaj podobnie jak na Węgrzech miały miejsce zmiany, ale ostatecznie Dania zdecydowała się na powrót do korony po rozpadzie Skandynawskiej Unii Monetarnej.

Następną w kolejności najstarszą waluta świata jest rubel rosyjski, który został wprowadzony do obiegu w XVII wieku. Na przestrzeni lat został on zastąpiony rublem radzieckim, ale po upadku ZSRR nastąpił powrót rubla rosyjskiego.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%