Jednym z systemów czasu pracy jest zadaniowy czas pracy. Wówczas pracodawca nie ma obowiązku wyznaczania pracownikowi konkretnego czasu pracy, a zatrudniony nie musi przebywać w określonych godzinach w miejscu zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć, jak w tym przypadku wyglądają kwestie systemu ewidencjonowania czasu pracy i rozliczeń wykonanych obowiązków.
Czy w zadaniowym czasie pracy obowiązują rozliczenia czasu pracy?
Zgodnie z art. 128 Kodeksu pracy czas pracy to czas, w którym pracownik przebywa na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków i pozostaje do dyspozycji pracodawcy. W przypadku zadaniowego czasu pracy pracownik rozliczany jest nie z czasu spędzonego w firmie, a z wykonanych zadań. Nie oznacza to, że w tym systemie nie mają znaczenia przepisy o czasie pracy. Otóż pracownik nie może pracować więcej, niż przewidują zapisy art. 129 Kodeksu pracy.
Jak liczy się czas pracy w zadaniowym systemie?
Czas pracy osoby zatrudnionej w systemie zadaniowym nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Nie obowiązują tu jednak normy godzinowe „od-do”. Na przykład praca w Gdańsku nad powierzonym zadaniem może odbywać się jednego dnia krócej, a innego dłużej, bo nie ma określonych ram czasowych schematu 8-godzinnej pracy. Najważniejsze jest ustalenie z pracodawcą czasu niezbędnego do zrealizowania otrzymanego zadania. Jeżeli na jego wykonanie potrzeba więcej czasu, wówczas pracownikowi należy się wyższe wynagrodzenie za pracę po godzinach.
Czy konieczna jest ewidencja zadaniowego czasu pracy?
Ewidencja czasu pracy w systemie pracy rozliczanym z wykonywanych zadań może wydawać się zbędna. Tymczasem jej prowadzenie jest wymagane przez prawo. Bez względu na to, czy jest to praca w Płońsku, czy w innym mieście, obowiązuje uproszczona ewidencja czasu pracy, a zatem pracodawca nie ma obowiązku gromadzenia danych o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy przez zatrudnionego. Musi ewidencjonować inne informacje, w tym m.in. dane o urlopie, dyżurach, delegacjach, zwolnieniach lekarskich, nieobecnościach usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych.
Czy w zadaniowym czasie pracy trzeba ewidencjonować odpoczynek od pracy?
Ewidencja czasu pracy w zadaniowym czasie pracy powinna również przedstawiać informacje o minimalnym okresie odpoczynku pracownika. Obowiązuje zachowanie nieprzerwanie wolnego czasu od pracy (pomiędzy jej zakończeniem a rozpoczęciem) w liczbie 11 godzin na dobę oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Dzięki takiej ewidencji można trzymać kontrolę nad przestrzeganiem norm czasu pracy oraz respektowaniem praw przysługujących pracownikowi.
Jak ewidencjonować zadaniowy system pracy przy pracy zdalnej?
Elastyczność czasu i miejsca wykonywania obowiązków w zadaniowym czasie pracy sprawiają, że jest to chętnie wybierany system do pracy online. Wystarczy sprawdzić aktualne oferty pracy IT w Krakowie, by przekonać się, że pracodawcy preferują ten model pracy. W przypadku zdalnego wykonywania obowiązków zatrudniający nie rozlicza pracownika z godzin spędzonych przed komputerem, lecz z wykonania powierzonych mu zadań w ustalonym czasie.
Podsumowanie
Specyfika zadaniowego czasu pracy nie wymaga ewidencjonowania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Nie jest obowiązkowe również podpisywanie listy obecności. Zgodnie z przepisami należy jednak prowadzić uproszczoną ewidencję m.in. z uwzględnieniem danych o urlopie wypoczynkowym i nieobecności pracownika. Za brak dokumentacji grozi wysoka grzywna.