Zamknij

Praca na mrozie - jakie przepisy BHP obowiązują?

00:00, 25.11.2024 Artykuł sponsorowany
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com

Jeśli Twoi pracownicy często pracują przy minusowych temperaturach, koniecznie musisz zapewnić im odpowiednie warunki do pracy. W przypadku pracy na zewnątrz niezbędne jest udostępnienie odpowiedniej odzieży ochronnej. Istotne jest również, aby zapewnić pracownikom możliwość szybkiego ogrzania się. Sprawdź, co dokładnie na ten temat mówią przepisy BHP!

  • Zatrudnieni przez Ciebie pracownicy mogą pracować nawet przy temperaturach minusowych, jeśli stworzysz im odpowiednie warunki do pracy.
  • W przypadku pracy na mrozie koniecznie należy zapewnić zatrudnionym osobom dodatkowe pomieszczenie, w którym będą mogli się co jakiś czas ogrzać.
  • Praca na mrozie zobowiązuje pracodawcę do zagwarantowania podwładnym odzieży ochronnej oraz posiłków i napojów regeneracyjnych.

Jaka powinna być minimalna temperatura w miejscu pracy?

Na początku warto zastanowić się, jak prezentują się obowiązujące przepisy BHP na temat minimalnej temperatury w miejscu pracy. Co ciekawe, ograniczenia dotyczą wyłącznie wykonywania obowiązków zawodowych w pomieszczeniach zamkniętych. W świetle prawa praca zimą na otwartej przestrzeni nie jest w żaden sposób ograniczona. Nawet silne mrozy nie mogą zatem być przeciwwskazaniem do dalszej realizacji obowiązków - wyjątek stanowi sytuacja, gdy minusowe temperatury uniemożliwiają wykonywanie dalszej pracy. Oczywiście warunkiem niezbędnym w takiej sytuacji jest też zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do pracowania na mrozie.

Szukasz nowych pracowników? Dodaj ofertę pracy na portalu z ogłoszeniami i oczekuj na pierwsze aplikacje od kandydatów.

Zapewnij swoim pracownikom schronienie przed mrozem

Praca w przestrzeni outdoorowej przy minusowych temperaturach powietrza nakłada na pracodawcę konieczność zapewnienia schronienia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z przepisami BHP jako pracodawca jesteś zobowiązany do udostępnienia pracownikom pomieszczenia lub kilku pomieszczeń, w których będą mogli się ogrzać. Ważne jest, aby znajdowały się one w niewielkiej odległości od miejsca pracy, umożliwiając szybkie schronienie się na przykład przed intensywnymi opadami śniegu lub deszczu. Należy zaznaczyć, że w takim pomieszczeniu musi panować odpowiednia temperatura - minimum 18 stopni Celsjusza. Istotne jest także, aby całkowita powierzchnia nie była mniejsza niż 8 m2. Warto przy tym podkreślić, że na każdego pracownika obowiązkowo musi przypadać 0,1 m2 powierzchni.

Interesują Cię dodatkowe informacje na temat aktualnych przepisów BHP? Sprawdź zatem pozostałe porady dla firm, a z pewnością uda Ci się lepiej zarządzać własnym biznesem.

Obowiązki pracodawcy wobec osób pracujących na mrozie

Praca na mrozie jest pracą w warunkach szczególnie uciążliwych, a obowiązki pracodawcy w tym przypadku reguluje rozporządzenie Rady Ministrów. Przełożony koniecznie powinien zapewnić pracownikom dostęp do nieodpłatnych posiłków i napojów. Co ważne, należy przy tym przestrzegać zaleceń dotyczących ich kaloryczności. Pracownikom wykonującym obowiązki zawodowe na powietrzu w okresie zimowym przysługują posiłki regeneracyjne, które pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie na kalorie (w przypadku mężczyzn jest to 1500 kalorii, a w przypadku kobiet - 1000 kcal). Istotne jest także, aby dostarczyć zatrudnionym osobom odpowiednią odzież ochronną, dostosowaną do pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Przepisy BHP jasno określają, co dokładnie należy zapewnić pracownikom. Oprócz odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego, w przypadku znacznych mrozów dodatkowo trzeba dostarczyć zatrudnionym stosowne nakrycia głowy, środki ochronne stóp oraz rękawiczki.

Podsumowanie

Zadbaj o swoich pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki na powietrzu również podczas mrozów. Pamiętaj, że zimą są oni szczególnie narażeni na pracę w wyjątkowo niesprzyjających warunkach – takich jak deszcz, śnieg, mrozy czy też wiatr. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie im dostępu do pomieszczenia, w którym mogą się ogrzać, a także udostępnienie odpowiedniej odzieży roboczej, aby zagwarantować odpowiednie bezpieczeństwo.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%