Zamknij

Jak wprowadzić suplement diety do sprzedaży?

09:27, 15.10.2024 . Aktualizacja: 09:27, 15.10.2024
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

W obecnych czasach świadomość dotycząca zdrowia jest wysoka i stale rośnie. Wiele osób na co dzień dba o odpowiednią dawkę ruchu oraz zbilansowane posiłki, również temat niedoborów nie jest już bagatelizowany. Wszystko to sprawia, że substancje uzupełniające dietę cieszą się dużą popularnością. Jednak czym właściwie są suplementy? Na czym polega produkcja i rejestracja suplementów diety? Czytaj dalej!

Co to są suplementy diety?

Na pytanie, co to są suplementy diety, istnieje bardzo konkretna odpowiedź, zawarta w polskim prawie – mianowicie są to środki spożywcze, stanowiące skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych odżywczych substancji, a ich zadaniem jest uzupełnienie standardowej diety. Produkty te występują w formie umożliwiającej ich dawkowanie, czyli w postaci m.in. kapsułek, tabletek i płynów. Warto podkreślić, że Minister Zdrowia określił szczegółowo w rozporządzeniu, jakie witaminy i składniki odżywcze mogą być wykorzystywane w produkcji suplementów oraz jakie oznakowania powinny posiadać te artykuły (m.in. określenie „suplement diety” oraz zalecaną dzienną porcję produktu). Prawo polskie bardzo jasno wytyczyło granicę pomiędzy suplementami a produktami leczniczymi, co z kolei wpływa na wymogi prawne w zakresie rejestracji i sprzedaży.

Rejestracja suplementów diety – o czym warto wiedzieć?

Suplement to w świetle prawa środek spożywczy i w związku z tym należy zgłosić go do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rejestracja suplementów diety odbywa się w formie elektronicznej i wymaga podania w formularzu powiadomienia:

  • nazwy producenta i produktu,
  • rodzaju środka spożywczego oraz jego postaci,
  • wzoru oznakowania w języku polskim,
  • składu jakościowego i ilościowego,
  • danych podmiotu powiadamiającego o pierwszym wprowadzeniu do obrotu.

Wysłanie powiadomienia to jednak nie koniec, możliwe, że GIS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, kiedy np. producent suplementu sugeruje, że ma on właściwości lecznicze lub profilaktyczne. Postępowanie to jednak nie skutkuje wstrzymaniem wprowadzania suplementu diety do obrotu, taką decyzję podjąć może właściwy inspektor sanitarny.

Jak wygląda produkcja suplementów diety?

Produkcja suplementów diety podlega rygorystycznym normom branży spożywczej, Ponadto konieczna jest wiedza i doświadczenie m.in. z biologii i chemii, a także znajomość nowoczesnych technologii. Wielość przepisów i standardów, do których trzeba się stosować oraz konieczność wykorzystania m.in. specjalistycznego sprzętu sprawiają, że produkcja suplementów diety mocno się komplikuje. Właśnie dlatego warto całą procedurę powierzyć odpowiedniemu partnerowi - współpraca z zaufanym podmiotem pozwoli przekuć pomysł w sukces. Salvena od lat zajmuje się opracowywaniem składów, produkcją oraz wprowadzaniem suplementów na rynek. Czuwamy nad spełnianiem standardów na każdym etapie powstawania produktu, przeprowadzamy naszych Zleceniodawców przez całą procedurę, zapewniając przy tym specjalistyczne wsparcie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%