Zamknij

Import samochodów elektrycznych z USA – czy to się opłaca?

13:56, 12.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:56, 12.02.2024

Samochody elektryczne bez wątpienia zdominują w przyszłości rynek motoryzacyjny. Do tego dąży między innymi Unia Europejska. W trosce o środowisko już dziś coraz więcej osób wybiera auta elektryczne, choć ich ceny w Europie potrafią osiągać naprawdę wysoki poziom. A co z importem samochodów elektrycznych z USA? Sprawdziliśmy, czy to się opłaca!

Stany Zjednoczone zaczęły produkcję i sprzedaż samochodów elektrycznych wcześniej niż większość europejskich krajów, dlatego to właśnie tam można znaleźć często ciekawe pojazdy w dużo niższych cenach. Należy jednak pamiętać o dodatkowych kosztach i opłatach, jakie trzeba wziąć pod uwagę, rozważając import aut z USA. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czy finalnie sprowadzenie auta elektrycznego jest bardziej opłacalne!

Samochody elektryczne – opłaty za sprowadzenie

Import aut z USA pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo na zakupie wymarzonego pojazdu. Samochody ze Stanów często dostępne są w o wiele niższych cenach i ciekawych wersjach wyposażenia, dlatego na sprowadzenie decydują się nie tylko zawodowi handlarze, ale coraz częściej także osoby prywatne. Należy jednak pamiętać, że sprowadzenie auta z USA wiąże się także z dodatkowymi opłatami, takimi jak cło czy akcyza. Sprawdźmy, jak te opłaty wyglądają w przypadku samochodów elektrycznych z USA.

Cło

Każdy pojazd sprowadzony zza oceanu wymaga opłacenia cła w kraju, do którego został przywieziony. Wysokość cła ustalona jest odgórnie dla wszystkich samochodów z USA i wynosi 10% wartości auta. W większości przypadków po doliczeniu tej kwoty import aut elektrycznych ze Stanów wciąż jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Akcyza

Akcyza to kolejna z opłat, jakie należy uiścić przy sprowadzeniu samochodu ze Stanów. Jej stawka jest inna dla pojazdów z silnikiem do 2000 cm3, a inna dla tych z większą pojemnością. Najważniejsza informacja to jednak fakt, że import samochodów elektrycznych jest zwolniony z podatku akcyzowego, podobnie jak motocykle czy łodzie.

VAT

Podatek VAT to opłata, której nie da się pominąć, a jego wysokość jest standardowa zarówno dla pojazdów elektrycznych, jak i spalinowych. Stawka podatku VAT jest zależna od kraju, do którego importujemy pojazd. W Polsce będzie wynosić 23%, natomiast w Niemczech – 19%.

Import aut z USA – jak zrobić to mądrze?

Jak widać, opłaty za sprowadzenie auta elektrycznego ze Stanów są nawet niższe niż w przypadku tradycyjnych pojazdów spalinowych. Aby jednak taki import był jak najbardziej opłacalny, należy podejść do tego z głową. Warto skorzystać z portalu aukcyjnego, który oferuje nie tylko atrakcyjne ceny samochodów z USA, ale także bezpieczny transport do Polski oraz dokładną weryfikację pojazdu przed zakupem.

Portal bid.cars zapewnia nie tylko to wszystko, ale także zautomatyzowany proces zakupu po ustaleniu przez kupującego maksymalnej ceny, jaką jest w stanie zapłacić za dany egzemplarz. Dzięki temu możesz cieszyć się sprowadzonym z USA samochodem elektrycznym w niższej cenie niż w Europie!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%