Zamknij
REKLAMA

Aby zarejestrować nowego członka rodziny rodzice nie muszą iść do urzędu...

11:22, 16.01.2020 | PAP
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Aby zarejestrować nowego członka rodziny rodzice nie muszą iść do urzędu - mogą to zrobić na stronie www.GOV.PL. "Nasza e-usługa działa od 1 czerwca 2018 r. i z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej popularna" - wskazał resort w czwartkowym komunikacie. Dodał, że według najnowszych danych rodzice zgłosili przez internet narodziny 70 tys. 562 maluchów.

"Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty: jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i  "jeśli maluch został zameldowany" także zaświadczenie o zameldowaniu" - wyjaśnił, cytowany w czwartkowym komunikacie, minister cyfryzacji Marek Zagórski. Podkreślił, że wszystkie te dokumenty rodzice mogą uzyskać drogą elektroniczną. "Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie" - dodał.

Resort cyfryzacji przypomniał, że rodzice mają obowiązek zgłosić narodziny dziecka w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. "Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród ? np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) najpóźniej trzy dni od jej wystawienia" - wskazał.

Rodzic, który będzie rejestrował dziecko, jak wyjaśniono, powinien mieć profil zaufany. "Jeśli jeszcze go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się do złożenia wniosku o 500+, dzięki niemu zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, zainstalujecie na swoich telefonach aplikacji mObywatel (znajdziecie w niej e-recepty), załatwicie też wiele innych spraw związanych z pojawieniem się dziecka na świecie" - podkreślono.

Następny krok to wizyta na www.GOV.PL. , gdzie należy zalogować się na profilem zaufanym, a następnie wybierać e-usługę "Zgłoszenie urodzenia dziecka". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

StaśStaś

1 0

Może się jakaś panna znajdzie?Chciałbym wypróbować taką rejestrację ale nie mam z kim począć maleństwa.☺ 10:38, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MoniaMonia

0 0

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25
09:45, 18.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone