Zamknij
REKLAMA

To nie żart! Farbowanie i prostowanie włosów zwiększa ryzyko raka piersi

13:06, 08.12.2019 | PAP
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Amerykańscy badacze przeanalizowali dane pochodzące od ponad 46 tys. kobiet. Ustalili że u pań, które w roku poprzedzającym badanie regularnie korzystały z permanentnych farb do włosów, prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi było o 9 proc. wyższe, niż u pozostałych uczestniczek badania.

Trwała koloryzacja okazała się szczególnie niebezpieczna dla Afroamerykanek, u których farbowanie włosów raz na 5 do 8 tygodni wiązało się aż z o 60 proc. większym ryzykiem zachorowania. U białych kobiet ryzyko to było jedynie o 8 proc. większe.

Nie stwierdzono, by inne farby do włosów  "półtrwałe lub tymczasowe" korelowały z podobnymi efektami.- Badacze od dawna sprawdzali potencjalny związek pomiędzy farbami do włosów a rakiem, ale uzyskiwali niespójne rezultaty. W naszym badaniu widzimy, że używanie farb do włosów wiąże się z większym ryzykiem raka piersi, a efekt jest silniejszy wśród Afroamerykanek, zwłaszcza będących częstymi użytkowniczkami -  mówi dr Alexandra White, współautorka pracy.

Specjaliści wykazali ponadto, że zachorowaniu na raka piersi sprzyjało także używanie produktów do chemicznego prostowania włosów. Kobiety stosujące zabiegi chemicznego prostowania włosów co 5-8 tygodni były o 30 proc. bardziej narażone na rozwój choroby. Ryzyko to dotyczyło w równym stopniu wszystkich uczestniczek, choć ustalono, że włosy częściej prostowały Afroamerykanki. - Chociaż jest zbyt wcześnie na formułowanie zaleceń, kobietom nie zaszkodzi unikanie tego typu substancji chemicznych w celu zredukowania ryzyka raka - podsumowuje dr Dale Sandler, inna badaczka.

Oryginalny artykuł na temat badania można znaleźć pod adresem: http://dx.doi.org/10.1002/ijc.32738. (PAP)

ooo/ zan/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

JaJa

0 3

Nie ma czegoś takiego jak afrosmerykanie. 18:40, 08.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuperSuper

0 1

Dlatego ja używam naturalnych metod mocna herbata kora dębu itp 09:13, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone