Zamknij
REKLAMA

Kilkanaście osób zmarło po przyjęciu szczepionki? Policja wydała komunikat

11:56, 11.05.2021 | M.S
Skomentuj Zdjęcie poglądowe/fotolia/fotomontaż
REKLAMA

W ostatnim czasie na Facebooku pojawił się fake news o kilkunastu osobach, które jednocześnie zmarły po podaniu szczepionki. Aby przeczytać tekst zawierający szczegółowe informacje trzeba kliknąć w link i podać swoje dane. To jak się okazuje podstęp oszustów, którzy chcą się wzbogacić. Kliknięcie w post to pierwszy krok do utraty sporej sumy pieniędzy?

Ostatnio na Facebooku pojawiła się informacja o kilkunastu osobach, które w tym samym miejscu i czasie zmarły po podaniu szczepionki. Post odsyła do artykułu, który zawiera video i opis całej sytuacji. Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych.

- Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów - informują policjanci z biura prasowego KWP w Poznaniu. i dodają. - Co jakiś czas na Facebooku pojawiają się fałszywe sensacyjne informacje dotyczące tematów, którymi ludzie szczególnie się interesują. Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o nazwach wzbudzających zaufanie. Często mają one w nazwie słowa takie jak telewizja, informacja, policyjni, itp. - czytamy w policyjnym komunikacie. Policjanci zablokowali już kilkadziesiąt takich stron na zagranicznych serwerach. 

W przeszłości takie fake newsy dotyczyły np. porwanych dzieci czy zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele, o czym kilkukrotnie informowaliśmy, gdy użytkownicy mediów społecznościowych w naszym regionie udostępniali je masowo nie sprawdzając źródła. Dziś też się pojawiło.

Tymczasem jedno kliknięcie powoduje, że przestępcy przejmują naszą internetową tożsamość, którą mogą w dowolny sposób wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić np. wyłudzając numer blik od naszych znajomych. - Klikając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazuj swoich danych personalnych. Każdy kto prosi Cię o to jest potencjalnym oszustem! Chce podszyć się pod Ciebie i na tym się wzbogacić! Korzystaj z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji! - czytamy w komunikacie KWP Poznań.

 

[ALERT]1620726710072[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

SkarbiecSkarbiec

9 2

Fb świat naiwnych 15:03, 11.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzereśnieCzereśnie

4 1

O ludzie .... 17:43, 11.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%