Ekologia coraz śmielej wkracza w nasze codzienne życie. Recykling, segregacja odpadów, walka ze smogiem – wszystko to ma poprawić stan środowiska, ale często wymaga wysiłku lub zmian przyzwyczajeń. Tymczasem w Kościanie pojawiło się rozwiązanie, które sprawia, że recykling staje się prosty, szybki i – co ważne – nagradzany. Butelkomat, czyli maszyna przyjmująca plastikowe butelki i metalowe puszki, stanął przy stacji paliw na ul. Gostyńskiej i już cieszy się zainteresowaniem mieszkańców.
Sposób działania maszyny jest bardzo intuicyjny. Wystarczy wrzucić do specjalnego otworu plastikową, pustą i niezgniecioną butelkę lub metalową puszkę, a automat rozpoznaje przedmiot, waży go i skanuje. - Nasza maszyna przyjmuje natomiast każdą butelkę, jedynie nie zgniecioną. I za każdą otrzymamy 5 groszy – tłumaczy Maciej Poprawski, członek zarządu firmy Flexbotics, która wykonała urządzenie. Wspomniane 5 groszy to jednak nie gotówka, a voucher do wykorzystania na pobliskiej stacji paliw Pieprzyk.
To rozwiązanie pojawiło się w Kościanie nieprzypadkowo – już w październiku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny na plastikowe butelki i puszki. W sklepach za każdą butelkę będzie doliczana kaucja, którą będzie można odzyskać, ale tylko zwracając ją w tym samym sklepie, w którym została zakupiona. Butelkomat eliminuje ten problem, bo przyjmuje każdą butelkę niezależnie od miejsca jej zakupu. - W ten sposób przygotowujemy się pomału do systemu kaucyjnego za butelki, który wejdzie w życie w Polsce w październiku – dodaje Poprawski.
Butelki i puszki, które trafiają do maszyny, są automatycznie zgniatane. Kiedy urządzenie się zapełni, zawartość odbiera firma zajmująca się recyklingiem. Butelkomat działa w modelu, który ma być łatwo dostępny dla mieszkańców i jednocześnie promować nawyk odpowiedzialnej segregacji odpadów. - Ustawiając butelkomat w ogólnodostępnym miejscu, chcemy uczyć dbania o środowisko i wyrabiania ekonawyków. Pokazujemy też, że robotyzacja, którą zajmuje się nasza firma, może być wykorzystywana w różnych przestrzeniach naszego życia – podsumowuje Maciej Stachowski, menager ds. rozwoju w firmie Flexbotics
Butelkomat w Kościanie to pierwsze tego typu urządzenie w mieście, ale jego twórcy nie zamierzają na tym poprzestać. Planują instalację kolejnych maszyn w różnych miejscach – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w firmach czy instytucjach. W przyszłości, gdy system kaucyjny zacznie obowiązywać na szeroką skalę, podobne rozwiązania mogą zainteresować również sieci sklepów, które będą zobowiązane do przyjmowania zwrotów butelek.
[ZT]76907[/ZT]
[ZT]76893[/ZT]
[ZT]76858[/ZT]
[ALERT]1740126244878[/ALERT]
Ktoś18:49, 21.02.2025
W Gostyniu w Lidlu od dawna stoi maszyna, ale nie wiedzą jak ją uruchomić. Ktoś może pomoże?
GdzieSens?00:27, 23.02.2025
Nie rozumiem. Po co oddawać plastiki do recyklingu?… …tutaj za 1 butelkę dają 5 groszy… …gdzie jest haczyk?… …sam przyjazd samochodem generuje koszty… …przyjście pieszo też bo roboczogodzina… …olśnienie- ty pracujesz dla firmy, która postawiła maszynę ale prawie za free, bo za 200 butelek otrzymasz 10zł… …oddając plastikowe butelki do recyklingu w ramach umowy na odbiór odpadów też dbasz o ekologię i uczysz się dobrych proekologicznych nawyków… …w tym przypadku wykonujesz pracę dla firmy, która skonstruowała lub zakupiła maszynę zgniatającą… …komu się to najbardziej opłaca? Przepraszam, czy w dzisiejszych czasach w ogóle można zadawać tak trudne pytania? Jeszcze raz przepraszam.
on11:24, 23.02.2025
Co raz więcej obowiązków narzuca się na mieszkańców. Brakuje tylko kar, ale pewnie będą. Wszystko przez ten unijny ekologizm
Wanda19:57, 25.02.2025
Ja jestem tylko ciekawa, kiedy zaczną odbierać pojemniki szklane. Dziś niektórzy odbierają, ale płacą za butelkę od piwa 0,35 zł, a kaucją wynosi 1,00 zł.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Piszesz same bzdury. Nikt cię nie zmusza, ani nie narzuca utylizowanie pojemników plastykowych w maszynie niszczącej. Piszesz unijny ekologizm czyli po prostu jesteś *%#)!& umysłowym , skoro niie rozumiesz co oznacza dbanie o środowisko.