Zamknij

Seniorka straciła blisko 250 tys. złotych. Chciała tylko zainwestować...

09:01, 16.09.2023 mis Aktualizacja: 09:07, 16.09.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Policjanci kryminalni z Poznania zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w oszustwie z kryptowalutami w tle. Pokrzywdzona kobieta straciła ponad 230 tys. zł. 42-latek wpadł na gorącym uczynku, kiedy przyjechał odebrać kolejne pieniądze. 

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Poznań–Grunwald zatrzymali 42-letniego mężczyznę, mieszkańca województwa mazowieckiego, podejrzanego o pomocnictwo w oszustwie i usiłowanie oszustwa. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych, kiedy przyjechał odebrać pieniądze od pokrzywdzonej.

- Jak ustalili funkcjonariusze, 73-letnia kobieta, mieszkanka poznańskiego Grunwaldu, kilka dni wcześniej nieświadomie, przeglądając jedną z fikcyjnych platform inwestycyjnych, trafiła na reklamę pewnego mężczyzny. Miał on oferować zainteresowanym szybki zysk poprzez inwestycje na giełdzie w kryptowaluty. Kobieta skontaktowała się z nim i została omamiona wizją dodatkowego łatwego zarobku - relacjonuje sierż. szt. Łukasz Paterski.

Fałszywy doradca przedstawił się jako analityk giełdowy specjalizujący się w inwestowaniu w kryptowaluty i zachęcał, by na początek zainwestowała drobną sumę pieniędzy. Kobieta postanowiła spróbować i wpłaciła 1 000 zł. Następnie polecił jej zainstalowanie na swoim komputerze program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu i zalogowała się do swojego banku. Miało to ułatwić proces inwestowania. Oszust pozbawił ją oszczędności życia. Łącznie było to ponad 230 tys. złotych.

Seniorka, po sprawdzeniu konta, natychmiast poinformowała policjantów z Grunwaldu.

- Fałszywi doradcy wciąż pozostawali z nią w kontakcie i w związku z tym policjanci przygotowali odpowiedni plan działań, aby ich namierzyć i zatrzymać. Liczył się czas. Pod nadzorem kryminalnych pokrzywdzona pozostawała w kontakcie telefonicznym z oszustami. Żądali oni kolejnych pieniędzy na poczet rzekomego podatku od zysków. Kobieta miała przekazać „kurierowi” 10 tys. złotych w gotówce w umówionym miejscu - tłumaczy sierż. szt. Łukasz Paterski.

8 września br. policjanci z Komisariatu Policji Poznań-Grunwald zatrzymali 42-latka, który przyjechał po "przesyłkę”. Jak się okazało, dotarł na miejsce taksówką, aż spod Warszawy.

Zatrzymanemu mężczyźnie, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, przedstawiono łącznie 2 zarzuty - pomocnictwa w oszustwie oraz usiłowania oszustwa. Czyny te zagrożone są karą więzienia nawet do 8 lat.

Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Poznań–Grunwald, która nadzoruje postępowanie i zdecydował o tymczasowym areszcie dla mężczyzny na najbliższe trzy miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

- Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nieotwieranie linków, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Mając na uwadze powyższy przykład, ostrzegamy i apelujemy o zachowanie czujności przy tego typu transakcjach. Oszuści poszukują osób, które zainteresuje dany temat i bez żadnych skrupułów okradają swoje ofiary na tyle, na ile one same im na to pozwolą - uczula policjant z Poznania.

Źródło: KWP Poznań

[ALERT]1694847674476[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

MoneroMonero

2 1

Babcia jak się nie znasz na krypto nie inwestuje! Nie znasz się na giełdzie - NIE INWESTUJ! Jakim cudem chciałaś zarobić ? 15:22, 16.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeheheHehehe

2 2

A prezes coś tam bredzi że seniorzy cienko przędą....naprawdę im ciężko bo muszą inwestować 230 tysi aby na chleb i lekarstwa starczało bo 13 i 14 tki to za mało 16:17, 16.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcinMarcin

2 0

Szkoda mi Babci, ale niemądrości a wręcz głupoty w głowie tej Pani aż zanadto. 20:06, 16.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WikkkWikkk

3 0

Będzie miała motywację żeby dożyć co najmniej 100, żeby odrobić straty. 21:47, 16.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antgantg

0 0

A pieniądze bardzo by się przydały! Na grzywnę! Zgodnie z "unijnymi planami" jak kobita (będzie miała wtedy 83 lata) w 2033 będzie musiała mieć dom ze świadectwami, że spełnia "normy unijne". Jak nie będzie miała to nakaz rozbiórki i grzywna! Coś tam bredzą o 50 tys. ełro! Czyli tzw. unia cię ograbi z pieniędzy i zniszczy twój dom!
Tak zrobiono po 1945 z tzw. ziemianami, żeby było sprawiedliwie! 09:43, 21.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%