Rozpoczęły się długo wyczekiwane prace konserwatorskie przy marmurowej figurze Matki Boskiej Niepokalanej, znajdującej się na dziedzińcu kościoła farnego. Podjęła się ich pracownia doktora Piotra Niemcewicza z Torunia, specjalizująca się w zabytkach kamieniarskich.
Figura Matki Boskiej Niepokalanej trafiła do Fary w 1954 roku z Czachorowa. Została przywieziona z Włoch przez Antoniego Przybeckiego, zarządcę Czachorowa, jako wotum dziękczynne za odzyskane zdrowie. Przybecki zakupił ją w włoskim zakładzie kamieniarskim Josefa Lechnera, z miejscowości Lasa, która słynie z pozyskiwania marmuru uznawanego za najbielszy na świecie. Pierwotnie figura została ustawiona w Czachorowie, gdzie stanęła jako symbol wdzięczności. Jednak w 1939 roku, podczas II wojny światowej, niemiecki okupant zniszczył figurę. Do 1954 roku rzeźba była ukryta w spichrzu, aby uchronić ją przed dalszymi zniszczeniami.
Zgodnie z planem, prace renowacyjne figury rozpoczęły się z początkiem tego tygodnia i są prowadzone bezpośrednio na miejscu, na dziedzińcu kościoła farnego. Oczyszczona zostanie cała powierzchnia rzeźby, a wszelkie uszkodzenia i ubytki w marmurze zostaną uzupełnione.
- Prace renowacyjne obejmują przede wszystkim oczyszczenie figury, nałożenie odpowiednich preparatów ochronnych i zabezpieczających. W tej chwili wykonane zostały już prace wstępne, w tym oczyszczanie i smarowanie figury specjalistycznymi substancjami. Teraz będzie trzeba poczekać trzy tygodnie, by te środki mogły odpowiednio zadziałać, a następnie rozpoczną się prace uzupełniające. Musimy poczekać na dodatnią temperaturę, ponieważ tylko w takich warunkach będzie możliwe przeprowadzenie dalszych etapów renowacji - tłumaczy Robert Czub, dyrektor gostyńskiego Muzeum oraz wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, które finansuje rewitalizację rzeźby.
Celem jest, aby figura była nie tylko estetycznie poprawna, ale także chroniona przed dalszymi uszkodzeniami.
- Chcemy, żeby Matka Boska Niepokalana znowu błyszczała, a jej wizerunek był godny historycznego dziedzictwa, które w sobie nosi – dodał Robert Czub, dyrektor gostyńskiego Muzeum oraz wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, które finansuje rewitalizację rzeźby.
W ramach renowacji zaplanowane zostało również zaprojektowanie odpowiedniego zabezpieczenia figury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
- Jest zaplanowane zadaszenie figury, które pozwoli chronić ją przed opadami deszczu oraz zanieczyszczeniami atmosferycznymi, takimi jak liście czy kurz. Prace będą prowadzone z zachowaniem zasad konserwacji zabytków, tak aby jak najmniej ingerować w pierwotną formę figury, zachowując jej historyczny charakter - mówi Robert Czub, dyrektor gostyńskiego Muzeum oraz wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, które finansuje rewitalizację rzeźby.
Prace konserwatorskie są finansowane ze środków gromadzonych przez Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary, w dużej mierze z 1,5% odpisu od podatku dochodowego, który przekazują na rzecz tej organizacji osoby prywatne.
Prace konserwatorskie przy marmurowej figurze Matki Boskiej Niepokalanej mają zakończyć się najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku.
[ZT]74221[/ZT]
[ZT]74219[/ZT]
[ZT]74194[/ZT]
[ALERT]1732714109051[/ALERT]
oskar15:29, 28.11.2024
1 0
Piszemy Matka Boża, a nie Matka Boska!😡 15:29, 28.11.2024