Zamknij

Św. Franciszek Salezy pewnie się w grobie przewraca, gdy widzi co tu się wyprawia

Jarosław Jędrkowiak (JAR)Jarosław Jędrkowiak (JAR) 08:30, 24.01.2025 Aktualizacja: 10:52, 24.01.2025
Skomentuj Foto: Canva Foto: Canva

Kiedyś to było jakoś inaczej. Człowiek kupował gazetę, włączał radio czy telewizor i wiedział, że jak coś podali, to tak jest. A dziś? Media to pole bitwy, na którym walczą fakty, opinie i memy z kotami w roli głównej. I właśnie w takim świecie próbujemy zrozumieć, co jest prawdą, co manipulacją, a co zwykłą bzdurą. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, który dziś obchodzimy przypomina też, dlaczego media wciąż stanowią ważną część naszego życia – choć czasy ich świetności wielu uważa za przeszłość.

Bez mediów, w tym także tych lokalnych jak my - świat byłby niczym jazda po autostradzie bez znaków drogowych – chaos, wypadki i totalna dezorientacja. Problem w tym, że dzisiejsze „znaki” są często fałszywe. Fake newsy, które jak wirusy rozsiewają się za pomocą sieci społecznościowych, zalewają nas każdego dnia. Ktoś napisze, że kometa uderzy w Ziemię, albo że mleko szkodzi zdrowiu, i zanim ktoś inny to zdementuje, pół internetu już o tym mówi. Bo w sieci możesz napisać wszystko – i właśnie to zaczyna być chyba największym problemem współczesnego przekazu.

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, to święto, ustanowione przez papieża Pawła VI w 1967 roku, dokładnie rok, przed moimi urodzinami :)  Miało przypominać o roli mediów w przekazywaniu prawdy i wartości. W czasach, gdy gazety pachniały drukiem, a telewizor ważył tyle co średniej wielkości dziecko, media były głównym źródłem informacji. Dziś internet wywrócił ten porządek do góry nogami. Każdy z nas może być „dziennikarzem” z kamerą w telefonie i mikrofonem w ręku, ale czy wiemy na pewno, jak z tych narzędzi korzystać?

Spójrzmy na media społecznościowe. Fake newsy rosną tam jak grzyby po deszczu, bo prawda nie klika się tak dobrze, jak sensacja. Jedna fałszywa informacja może obiec świat, zanim fakty w ogóle wstaną z łóżka. A my? Łykamy te "newsy" jak ciepłe bułeczki, bo kto by miał czas na sprawdzanie źródeł, skoro nowe „informacje” pojawiają się co sekundę.

I właśnie dlatego media wciąż są tak ważne. Dziennikarze każdego dnia filtrują ten informacyjny chaos, odgrywając kluczową rolę w walce z dezinformacją. Oczywiście, sami też muszą trzymać się zasad, bo kilka spektakularnych wpadek wystarczy, by stracić zaufanie odbiorców. Jednak to dzięki mediom możemy odróżniać prawdę od fikcji, sens od absurdu i sprawdzone treści od kolejnego filmiku z kotem w garniturze (chociaż, nie oszukujmy się, to akurat trudno ignorować).

W Gostyn24 też dziś świętujemy, chociaż nie tylko Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. To dla nas dzień, w którym czujemy, jak wiele znaczy choćby to, że każdego dnia jesteście z nami. To Wy, nasi czytelnicy, nadajecie sens tej pracy i przypominacie, że media, nawet w tych chaotycznych czasach, wciąż są komuś potrzebne.

Dlatego mamy nadzieję, że 24 stycznia będzie też dniem refleksji. Bo media, choć nieidealne, są jak filtry dla naszych umysłów – pomagające oddzielić prawdę od fałszu w świecie, w którym granice między nimi są coraz bardziej mgliste. I chociaż czasy św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, były prostsze, idea pozostała ta sama. Chodzi o to, by dawać ludziom sprawdzone informacje, które pozwolą im zrozumieć co tak naprawdę się wydarzyło. Bo bez mediów zostaniemy sami w oceanie fake newsów, z memami i teoriami spiskowymi. A wtedy jedynym ratunkiem będzie już tylko św. Franciszek Salezy, bo ktoś przecież będzie musiał nas z tego informacyjnego bagna wyciągać.
 

[ZT]76088[/ZT]

[ZT]76077[/ZT]

[ZT]76020[/ZT]

[ALERT]1737651998165[/ALERT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

gostyniankagostynianka

0 0

Tekst mądry i bardzo prawdziwy tylko dlaczego media np. lokalne żywią się gostyńskimi sensacjami z serii Gruzin pobił Polaka na rynku i go zranił , komuś udowodniono posiadanie zdaje się amfetaminy(?) , kobieta kierowała pod wpływem alkoholu ,a o dramacie który wydarzył się przed tygodniem i jest gostyńskim tematem nr 1 milczą ? Zmowa milczenia czy ... To taka wiarygodność dość swobodna .

13:44, 24.01.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Maria111Maria111

1 0

A ty o czym byś pisał gdybyś prowadził taką działalność w Gostyniu?

14:57, 24.01.2025

do Maria 111do Maria 111

0 0

No właśnie albo o wszystkich wydarzeniach albo wcale. A już na pewno o tych komentowanych aktualnie wśród Gostynian .

16:30, 24.01.2025

TIRTIR

0 0

O sąsiedzie który wlasnie wyszedł do sklepu po bulki też? Bo albo wszystko albo wcale. Może dla niego to ważne. Może dla jego żony i syna też. O to chodzi bo nie bardzo rozumiem stwierdzenia wszystko

20:00, 24.01.2025

Bongo 24%Bongo 24%

0 1

Kuuuuźwaaa gruby co ty jarasz? Podziel się ziom :)))

15:12, 24.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zjarany 💚💚💚Zjarany 💚💚💚

0 0

Sorry ziomy miałem to wrzucić w szkice i jak dojdę do siebie uploudowac jestem podjarany ilością kliknięć z tej bójki i orkiestry że mi się literki rozmywają

20:19, 24.01.2025

0%