Zamknij

Lepiej się nie narażać skarbówce i zrobić to w terminie, który upływa za kilka...

11:49, 15.02.2024 oprac. DS/Źródło KAS Aktualizacja: 12:37, 15.02.2024
Skomentuj fot. Canva fot. Canva

Co prawda nikt podatków płacić nie lubi, ale jak mus to mus. Trzeba się z nich również rozliczać. W czwartek, 15 lutego ruszyła akcja rozliczeń podatku PIT za 2023 rok.

Czas na złożenie zeznań podatkowych mija 30 kwietnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku w e-Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl na podatników czekać będą ich zeznania podatkowe. Co ważne, od tego roku również przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT.

- W ubiegłym roku podatnicy złożyli za pomocą Twój e-PIT aż blisko 2 mln deklaracji podatkowych za 2022 r. – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Elektroniczny PIT w e-Urzędzie Skarbowym

Co ważne, skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani aplikacji. Wystarczy zalogować się do serwisu - podatki.gov.pl oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane, rozliczyć ewentualne ulgi, zaakceptować i wysłać deklarację.

Warto jednak podkreślić, że Ministerstwo Finansów pracuje nad udostępnieniem e-Urzędu Skarbowego w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. W tej chwili możemy to zrobić w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a na ten rok planowane jest stworzenie możliwości płatności kartami płatniczymi.

Od 2024 roku Twój e-PIT dostępny również dla przedsiębiorców

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą. Dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Przygotowane i udostępnione zeznanie, przedsiębiorca będzie musiał uzupełnić o informacje, których Krajowa Administracja Skarbowa nie posiada, następnie zaakceptować i wysłać w usłudze Twój e-PIT. Dane do samodzielnego wprowadzenia dotyczą m.in. kosztów uzyskania przychodów (PIT 36 i PIT 36L), przychodów, składek na ubezpieczenia społeczne, ulg i odliczeń.

Dodatkowym wsparciem dla przedsiębiorców ma być przygotowany specjalny kreator. Proste pytania i czytelne objaśnienia pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku.

- W zeszłym roku ponad 2,2 miliona podatników złożyło PIT w Wielkopolsce, blisko 300 tys. rodziców skorzystało z najpopularniejszego odliczenia – ulgi prorodzinnej. Wśród rozliczających - ponad 41,5 tys. Wielkopolan skorzystało z ulgi termomodernizacyjnej, która wpływa na ekologię i ochronę naszego środowiska – podsumowuje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

[ALERT]1707994025928[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(oprac. DS/Źródło KAS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%