Zamknij
REKLAMA

W tych małych sklepach mają problemy. Kontrola wykazała nieprawidłowości

10:18, 16.02.2018 | Daniel Wiśniewski
REKLAMA
Skomentuj

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport, z którego wynika, że w blisko 80% sklepów wykryto nieprawidłowości. Dotyczą one przede wszystkim kwestii informowania o cenach, między innymi produktów jednostkowych.

Kontrolę na zlecenie UOKiK przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Sprawdzono 165 sklepów i stoisk z tradycyjną obsługą, w których sprzedawca stoi "za ladą". Inspekcja skupiła się przede wszystkim na cenach produktów i na tym, czy są one umieszczane w widocznych miejscach. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. W 78% sklepów wykryto błędy.

- Sklepy z tradycyjną obsługą mają największy problem z podawaniem informacji o cenach. Powinny je umieszczać na wywieszce lub na towarze. Sprzedawcy nie wywiązują się z tego obowiązku najczęściej z powodu niewiedzy. Inspektorzy wzięli pod lupę ponad 30 tys. produktów żywnościowych i mieli zastrzeżenia do ponad 6 tys. z nich (19,6 %). W przypadku aż 90,5% zakwestionowanych towarów na wywieszkach brakowało informacji o tzw. cenie jednostkowej (np. za kilogram, litr), a przy co piątym (20%) nie było żadnej informacji o cenie - poinformował na swojej stronie internetowej Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

W porównaniu do sklepów samoobsługowych tradycyjne sklepy wypadły jednak lepiej pod innymi względami. W kontrolowanych obiektach było mniej sytuacji, w których cena znajdująca się przy towarze różniła się od tej, którą "nabiła" kasa. Znikome były też przypadki, gdy do zakupów doliczane były jeszcze inne produkty, których klient nie miał zamiaru kupić.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że w związku z przeprowadzoną kontrolą, nałożono 52 kary finansowe na łączną kwotę 17,5 tys. zł. Wydano też 22 mandaty (w sumie 3100 zł) za niezalegalizowane wagi czy niewywieszenie informacji o szkodliwości alkoholu.

(Daniel Wiśniewski)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone