Zamknij

Jakie laptopy dostaną czwartoklasiści? Ministerstwo ogłosiło listę modeli

11:10, 25.05.2023 PAP Aktualizacja: 14:30, 25.05.2023
Skomentuj PAP PAP

14 firm spełnia kryteria przetargowe na dostawę laptopów dla czwartoklasistów, w sumie oferują one kilkanaście modeli różnych producentów, najlżejszy zaoferowany laptop waży zaledwie 1,4 kg. - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Czwartoklasiści mają otrzymać komputery we wrześniu, a przygotowywana przez posłów PiS ustawa gwarantować ma, że sprzęt będzie przekazywany kolejnym rocznikom  klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych co roku. 

Zakupu laptopów będzie dokonywał centralnie co roku urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji. Laptop przekazany uczniowi będzie stanowił własność jego rodziców, nie będzie mógł być zbyty przez okres 5 lat. Projekt regulacji jest na razie na etapie prac sejmowej Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W tym roku kryteria przetargowe na dostawę sprzętu spełnia 14 firm, które - jak poinformował minister cyfryzacji - zaoferowały kilkanaście modeli różnych producentów. 

"Widać, że element konkurencyjności jest tutaj widoczny, co bardzo nas cieszy. Przypomnę, że ostateczne ceny laptopów i wykonawców w każdym z 73 wyznaczonych regionów, poznamy w lipcu” – zaznaczył minister Cieszyński.

Na zakup 394 tys. 346 laptopów rząd planuje przeznaczyć ponad 1mld 182 mln i jest to - jak podaje MC - największy tego typu przetarg w Europie. 

„Nowoczesny sprzęt powinien być stałym elementem polskiego systemu oświaty. Najlżejszy laptop, który został zaoferowany przez firmy, które przystąpiły do przetargu, waży zaledwie 1,4 kg. Dla nas, dorosłych, to nie jest najważniejsze kryterium, ale jeśli mówimy o dzieciach, musimy brać je pod uwagę” – dodał szef MC.

Laptopy, które trafią do dzieci, będą objęte gwarancją producenta na 36 miesięcy. 

Firmy, które mogą przystąpić do podpisania umów ramowych zaoferowały następujące modele laptopów:

- HP Inc. Model urządzenia: ProBook 440 G9.
- Fujitsu Model urządzenia: LIFEBOOK E5412.
- Lenovo Model urządzenia: Lenovo V15 G3 IAP CTO
- LNVNB161216 Typ (MTM) urządzenia: 83C4-S00300.
- Lenovo Model urządzenia: Lenovo V15 G3 IAP CTO 
- Acer Model urządzenia: TravelMate P215-5.- ACER Model urządzenia: TMP214-54.
- Acer Model urządzenia: TravelMate P2 TMP215-54.
- Dell Model urządzenia: Latitude 3540.
- ASUS Model urządzenia: B1502CBA.
- ASUS Model urządzenia: ExpertBook B1502CBA.
- LENOVO Model urządzenia: V15 G3 IAP CTO.

Procedowany w Sejmie projekt dodatkowo przewiduje również możliwość przekazania nauczycielom szkół publicznych bonów o wartości 2,5 tys. zł z przeznaczeniem na zakup komputera, który będzie przysługiwał raz na pięć lat. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. 

PAP

[ALERT]1685005825778[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%