Zamknij

Gminy będą przekazywać laptopy czwartoklasistom. Do Sejmu trafił projekt ustawy

07:07, 20.05.2023 PAP Aktualizacja: 07:11, 20.05.2023
Skomentuj PAP PAP

Zgodnie z poselskim projektem ustawy, laptopy przeznaczone dla uczniów IV klas szkół podstawowych zostaną zakupione przez ministra właściwego do spraw informatyzacji i przekazane uczniom za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę lub placówkę. Laptopy powinny trafić do organów prowadzących placówkę w terminie umożliwiającym przekazanie ich uczniom do 30 września. 

„Proponowane rozwiązanie zmierza przede wszystkim do wyrównania szans wszystkich uczniów w zakresie nabywania kompetencji cyfrowych. Jednocześnie pozwoli nauczycielom na skuteczniejszą realizację podstawy programowej, która w obecnym kształcie bazuje na korzystaniu nowych technologii w procesie nauczania” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Zanim laptopy trafią do uczniów, zostaną oznaczone wzorem identyfikacji wizualnej. Do każdego laptopa muszą być dołączone dokumenty otrzymane przy zakupie, w szczególności deklaracje i certyfikaty lub równoważne oraz poradniki obsługi w języku polskim dostępne online lub na dysku twardym laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

Jak wskazano w projekcie, w przypadku kiedy liczba laptopów przekazanych organom prowadzącym, będzie mniejsza niż liczba szacowana w oparciu o informację o prognozowanej liczbie uczniów, organ prowadzący szkołę lub placówkę powinien wystąpić do ministra cyfryzacji  z wnioskiem o przekazanie większej liczby laptopów w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia otrzymania. W takim przypadku minister przekazuje laptopy w możliwie najkrótszym terminie.

Zgodnie z projektem, laptop przekazany uczniowi staje się własnością jego rodziców na podstawie umowy zawartej z organem prowadzącym szkołę. Laptop przekazany uczniowi nie podlega zbyciu lub użyczeniu w okresie 5 lat od dnia przyjęcia laptopa na własność przez rodzica ucznia.

 

 

 

W projekcie ustawy określono też zasady przyznawania wsparcia dla nauczycieli publicznych szkół podstawowych. Zgodnie z projektowanymi przepisami, nauczyciele otrzymają bon w wysokości 2500 zł na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Otrzymane środki będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 r.

 

 

 

Według projektu, w przypadku zakupu laptopa o niższej wartości niż środki określone w bonie, nauczycielowi nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu pozostałej kwoty, ani wykorzystania na zakup dodatkowego sprzętu. Ustawa dopuszcza zakup laptopa o wyższej wartości niż 2500 zł, ale w takim przypadku pozostałą kwotę nauczyciel będzie musiał pokryć z własnych środków.

 

 

 

Jak wskazano w projekcie, płatność za pomocą otrzymanego bonu musi być wykonana jednorazowo i nie może być dokonywana w ratach.

 

 

 

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy otrzymali laptopy z innych programów finansowanych ze środków publicznych, mogą zdecydować, z którego wsparcia skorzystają. W przypadku gdy zdecydują się na odebranie sprzętu lub bonu z obecnego programu, laptopy uzyskane wcześniej muszą zwrócić. Zwrócony sprzęt organ prowadzący będzie mógł przekazać do dalszego użytkowania lub na własność, w szczególności świetlicom, bibliotekom, ośrodkom kultury, urzędom, o ile nie stoi to w sprzeczności z regulaminem programu, z którego laptop został pozyskany.

 

 

 

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt ustawy został skierowany do Biura Legislacji Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych.

 

 

 

PAP

 

 

 

[ALERT]1684559360330[/ALERT]

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

rozdawnictwarozdawnictwa

2 0

ciag dalszy 19:53, 21.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenZen

0 0

Co to będą za laptopy, Acery Predatory ? 15:42, 22.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%