Zamknij
REKLAMA

Zaczęło się...Nie chcecie stracić tych pieniędzy? Podpowiadamy co zrobić

10:26, 01.02.2023 PAP Aktualizacja: 10:32, 01.02.2023
Skomentuj PAP PAP

Od środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

- Właśnie rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus. Wszystko przebiega bez zakłóceń - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak przypomniała, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną - dodała prof. Uścińska.

- Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - zaznaczyła.

Jak wskazała prezes Zakładu, rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank - jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:
- do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
- w maju 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
- w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
- w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
- w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie 500 plus przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

ZUS podkreśla, że aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie.

(PAP)

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (3)

STOP 500+ STOP 500+

4 1

Dajcie już z tym ochłapem spoköj i.niech żule idä do uczciwej pracy a przy okazji zamknąć MOPS żeby te nieroby co tam niby pracujä poszły do kostki brukowej żeby układać i żwir podsypywać 13:01, 01.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OrrkOrrk

0 2

Swoim zrobili waloryzację inflacyjna i dają im po willi,. Kto za ile się sprzeda jego byznes. 15:32, 01.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z GostyniaZ Gostynia

3 2

Najpierw składajcie wniosek w którym przedstawicie opodatkowane dochody, z których to podatków można ewentualnie zwrócić Wam część na poczet pokrycia potrzeb dziecka. Pracy w powiecie jest mnóstwo i stąd brać pieniądze, a nie wieczne zapomogi i socjale dla leżących do góry brzuchem cały dzień. Nie widzicie nawet jak bardzo uzależniacie się od Państwa i na jakiej króciutkiej smyczy jesteście trzymani i władza tylko się z Was śmieje, że sprzedajecie się za marne ochłapy. Że jesteście posłuszni za marne 500 zł, za jeden wózek sklepowy w niemieckim czy portugalskim dyskoncie. Oddajecie tak wiele jak własną godność i wolność za marne grosze i jeszcze się cieszy jeden z drugim, że tyle udało mu się naciągnąć przepisy i tak "oszukać" system, żeby dostać więcej niż mu się "należy". Do bogactwa dochodzi się pracą a nie socjalem!
A jeśli to do Was nie przemawia to nie martwcie się, na jesień wybory a do tego czasu mnóstwo darmowych pieniążków jeszcze rząd rozda. Szkoda, że z pieniędzy moich, Twoich i wszystkich innych, którzy uczciwie pracują i zarabiają na siebie. 23:29, 01.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%