Zamknij
REKLAMA

Mandat nawet do 500 złotych za złamanie przepisów dot. hulajnóg elektrycznych

09:31, 22.05.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji przypomniał, że w czwartek zaczęły obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego, które regulują prawnie kwestię hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. "Nowe przepisy, które weszły w życie, dają użytkownikom hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch szereg uprawnień, ale trzeba pamiętać o tym, że także nakładają obowiązki" - podkreślił policjant.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych dają użytkownikom szereg uprawnień, ale trzeba pamiętać o tym, że nakładają także obowiązki, których złamanie będzie się wiązało z mandatem - powiedział PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że policjanci będą mogli w niektórych przypadkach nałożyć mandat nawet do 500 złotych.

"Przewidziano m.in. konsekwencje za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego, czy za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu" - tłumaczył.

Wskazał, że za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, grozi mandat 200 złotych. "Z kolei za przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku może być ukarane mandatem w wysokości 100 złotych" - podał.

"Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 złotych" - poinformował.

Natomiast za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu może skutkować karą w wysokości 350 złotych.

"Pamiętajmy, że nie wszędzie można zaparkować hulajnogę elektryczną. Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi)" - przypomniał policjant.

Zaznaczył, że w przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku jest możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków: hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni; hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika oraz szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metrów.

"Organy kontrolne mogą ponadto nałożyć mandat karny za popełnione naruszenie, m.in. na kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, która wykracza przeciwko innym przepisom ustawy - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie" - powiedział kom. Robert Opas.

Podkreślił przy tym, że naruszenia, które nie są ujęte w "taryfikatorze mandatów karnych" rozpatrywane są na zasadach ogólnych. "I w tego typu przypadkach zagrożenie karą grzywny wynosi od 20 do 500 złotych" - dodał.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

MandatMandat

3 0

Może łatwiej napisać co zrobić żeby mandatu nie dostać, zachłanny hieny z cyrku. 20:22, 22.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

3 1

Wreszcie skończą się brawurowe jazdy smarkaczy po chodnikach utrudniając (szczególnie starszym osobom) przemieszczanie się po nim. Mam jednak pytanie kto zapłaci mandat za smarkacza 7-8 letniego? 20:44, 22.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kulawy końkulawy koń

1 0

A gdzie jest burmistrz, który tak zachwalał i promował te ekologiczne pojazdy 09:27, 24.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OburzonyOburzony

2 0

No to łapmy za telefony i zróbmy porządek bo hulajnogi praktycznie nigdy i nigdzie nie są używane w sposób właściwy. Nieletni jeżdżący dwójkami z komórkami w rękach i zostawiający to ustrojstwo byle gdzie byle jak to norma. 08:02, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%