Zamknij
REKLAMA

Szykują się zmiany! Chcą, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w wakacje

10:02, 09.05.2020 | Polska Agencja Prasowa
Skomentuj
REKLAMA

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapewnił, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła na tempo prac resortu nad projektem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. "Chcemy, by nowe przepisy kodeksu zaczęły obowiązywać w wakacje" - powiedział PAP.

Projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym zakłada m.in. zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Weber, obecnie projekt jest na ostatnim etapie konsultacji międzyresortowych. - "Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt ustawy zostanie przyjęty, a następnie - po jego zatwierdzeniu przez samą Radę Ministrów - trafi pod obrady Sejmu, a później Senatu" - powiedział wiceszef resortu infrastruktury.

Dodał, że przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa o ruchu drogowym wzbudziła duże zainteresowanie zarówno w konsultacjach międzyresortowych, jak i publicznych. Do projektu zgłoszono ponad 60 propozycji i uwag różnego rodzaju instytucji, organizacji i stowarzyszeń, a także od osób fizycznych.

Weber zapewnił, że na tempo prac nad projektem nie wpłynął stan zagrożenia epidemicznego i związane z nim ograniczenia. - "Epidemia nie spowolniła naszych prac. Większy wpływ na nie miała ilość różnego rodzaju uwag i propozycji, które do nas spłynęły. Musieliśmy je wszystkie przeanalizować, przygotować odpowiedzi, a jeśli były zasadnie to nanieść poprawki i zmiany. Takich przypadków było kilka. To spowodowało, że czas prac nad ustawą nieco się wydłużył, ale mam nadzieję, że jeszcze w maju będzie ona omawiana w Sejmie" - wyjaśnił.

Jak dodał, Ministerstwo Infrastruktury planuje, by nowelizacja kodeksu drogowego weszła w życie w wakacje. - "Liczymy, że parlament zajmie się tą ustawą bez zbędnej zwłoki. Założeniem ministerstwa jest, by nowe przepisy kodeksu zaczęły obowiązywać w wakacje, ale czy będzie to koniec czerwca, początek lipca, czy jego druga połowa zależy od tego, jak szybko przejdą prace przez obie izby parlamentu" - podkreślił Weber.

Wśród najważniejszych proponowanych zmian w prawie o ruchu drogowym wiceminister wskazał nadanie pierwszeństwa pieszym już podczas zbliżania się przez nich do przejścia dla pieszych, obniżenie prędkości pojazdów w godzinach od 23-5 na obszarze zabudowanym z 60 do 50 km/h, a także zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h również poza terenem zabudowanym. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mark/
Foto: Arch. Gostyn24

(Polska Agencja Prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

TataTata

10 11

Niech się porządnie policja przyjrzy przejściom dla pieszych. Codziennie spaceruje z dzieckiem i nie ma dnia żeby jakiś duren nie wjechał na pasy gdy wchodze na nie lub już je opuszczam 14:01, 09.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niebmkaniebmka

7 3

Jestem za a nawet za. 23:11, 09.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stach stach

7 4

po co lazisz codziennie po przajsciach durniu .nie masz innych miejsc
23:42, 09.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InaIna

6 1

Moim zdaniem trzeba przyjrzeć się również pojazdom generującym hałas. Są chyba jakieś normy. To co wyczyniają panowie na motocyklach, motorowerach i kładach w terenie zabudowanym i czasem w nocy to fajne nie jest. To jest tak samo szkodliwe jak smog.

00:10, 10.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DdDd

9 1

Puknijcie się łeb. Pieszy zawsze powinienem się zawsze upewnic ze może bezpiecznie przejść a teraz im wbijają do głowy ze ma isc najlepiej nie patrzeć wcale. Wiec każda zabita sztuka to będzie wina tych durniów. Bo pieszy to nie święta krowa. Czy stanie się im krzywda ze się zatrzyma na chwile przed pasami ???? Ale uczą ludzi idz bo masz pierwszeństwo. Alecpojedize ktoś się nie zdoła zatrzymać i będziesz kaleka pacanie 07:19, 10.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XnyXny

7 0

Nie rozumiem tego. Kiedyś uczono nas spójrz w prawo, lewo i jeszcze raz w prawo, a teraz co nie patrz, idź masz pierwszeństwo....prosto pod koła...bezsensu 12:16, 10.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

QwerQwer

3 0

Teraz patrzą w telefon dlatego zmienili przepisy pod pieszych 14:47, 10.05.2020


RowerzystkaRowerzystka

0 0

BRAWO - bo kierowcy w ogóle nie zwracają uwagi na pieszych czy rowerzystów.. i jak widzą że ktoś jest w pobliżu przejścia do pieszych to w ogóle na nich nie zwracają uwagi. Widać to szczególnie podczas ostatnich dni jak wzrósł ruch pieszy czy rowerowy. BRAWO BĘDZIE PORZĄDEK. 20:13, 14.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA