Zamknij
NEWS

Od ponad dekady działają na rzecz fary

14:32, 14.12.2016
Skomentuj

Dzięki nim historia perełki gotyckiej architektury - gostyńskiej fary - jest nam coraz bliższa. Za sprawą funduszy pozyskiwanych przez stowarzyszenie zupełnie nowy blask udało się nadać obrazom, ołtarzom czy monstrancjom znajdującym się w świątyni. Mowa o Towarzystwie Miłośników Gostyńskiej Fary, które od ponad dekady działa na rzecz zabytku.

Minęło ponad 10 lat od kiedy grupa osób, interesująca się badaniami i promocją średniowiecznego zabytku, jakim jest kościół p.w. św. Małgorzaty w Gostyniu, zdecydowała się sformalizować swe spotkania. Zebranie założycielskie członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, bo taką nazwę ostatecznie przyjęto, odbyło się 8 września 2006 roku. Członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary (w skrócie TMGF) właśnie zakończyli obchody 10-lecia istnienia. 
Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary Robert Czub przypomniał zebranym o historii powsania zabytku. - To jeden z najcenniejszych gotyckich obiektów w Wielkopolsce. - podkreślał wiceprezes Czub. W stowarzyszeniu działa czynnie kilkanaście osób, ale też sympatycy. - Celem towarzystwa jest wzbogacanie wiedzy o przeszłosci kościoła farnego, krzewienie właściwego stosunku do dziedzictwa narodowego, dóbr kultury i uczestnictwa w ich ochronie.  Promocja gotyckiego zabytku. - wyliczał wiceprezes TMGF. Stowarzyszenie prwadzi prace badawcze nad historią kościoła, współpracuej przy renwoacji i rekonstruckji, organizuje sympozja, prelekcje, spotkania, wystawy, impezy o charakterze kulturlano-historycznym. - Pierwszymi działaniami stowafzyszenia było szukanie dokumnetów dotyczących historii koscioła. (...) Odnaleźliśmy m.in. księgi Gostynia z XVI wieku, które wiele lat uważano za zaginione w czasach zawieruchy wojennej. - mówił wiceprezes Robert Czub. Dzięki działaniom towarzystwa oraz samorządów gminnego i wojewózkiego, poddano renowacji trzy obrazy – Wniebowstąpienie, św.Antoni, św.Franciszek z Asyżu, gotycką rzeźbę Matki Boskiej. - W 2010 roku towrzystwo uzyskało status organizacji pożytku publiczbego, co pozwoliło na gromadzenie funduszy z 1% podatku od osób fizycznych co pomogło w kolejnych renowacjach. - Fara od XV wieku wpisana jest w krajobraz Gostynia. Była miejscem spotkań katolików od wieku pokoleń. Po dzis dzień jest świadkiem długiej histroii i zarazem skarbnicą wiedzy również o miście i jej mieszkańcach. Ważne jest by przbywając w jej murach mieć świadomość, że jeszcze wiele tajemnic nie odkryto. - podsumował Robert Czub, wiceprezes TMGF. 
Nasepnei głos zabrali zaproszeni na obchody jubileuszu goście. Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama zaznaczył, że Fara to przede wszytskim perełka architektury sakralnej. - Cieszy fakt, że są ludzie, którzy potafią o to zadabć. - mówił przewodniczący Siama. - Działalność towarzystwa jest niezwykle ważna dla naaszej spoleczności lokalnej. Wskazuje na to, że są społecznicy w naszym meieście, potrafią się zorganizować. - mówiła Elżbieta Palka, wiceburmistrz Gostynia. Wiele ciepłych słów dla czonków stowazyszenia skwierował proboszcz gostyńskiej fary ks. dziekan rzysztof Młynarczyk. - Jesteście państwo w swojej działalności zafacynowani farą i jej zabytakmi. Fara w przestrzeni naszego miasta, to miejsce zejścia się dróg ludzkich z bożymi i odwrotnie. - mówił ks. Młynarczyk. - Życzę Wam abyście byli umocnieni w Waszej przyjaźni i zawsze szczęśliwi w swoim otoczeniu i pasji. - dodał. Natomiast Krzysztof Budzyń z Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej życzył członkom gostyńskiego sowarzyszenia, aby osiągnęło tak godnego wieku jak śremskie - co najmniej 130 lat! 
 
Ponadto referat o "Dokumentach farnych w archiwach i internecie" wygosiła Elżbieta Skorupska. Spotkanie zakończył koncert "Medytacje na skrzypce i organy". Przed publicznością wystąpiął Wojciech Czemplik i Damian Zyber.

Minęło ponad 10 lat, od kiedy grupa osób interesująca się badaniami i promocją średniowiecznego zabytku, jakim jest kościół pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, zdecydowała się sformalizować swe spotkania. Zebranie założycielskie członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary (w skrócie TMGF), bo taką nazwę ostatecznie przyjęto, odbyło się 8 września 2006 roku. Prezesem towarzystwa wybrany został Zdzisław Kamiński i pozostaje nim do dziś. Członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary właśnie zakończyli obchody 10-lecia istnienia. 

Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary Robert Czub przypomniał zebranym o historii powstania zabytku. - To jeden z najcenniejszych gotyckich obiektów w Wielkopolsce - podkreślał wiceprezes Czub. W stowarzyszeniu działa czynnie kilkanaście osób, ale są też sympatycy. - Celem towarzystwa jest wzbogacanie wiedzy o przeszłości kościoła farnego, krzewienie właściwego stosunku do dziedzictwa narodowego, dóbr kultury i uczestnictwa w ich ochronie, promocja gotyckiego zabytku - wyliczał wiceprezes TMGF. Stowarzyszenie prowadzi prace badawcze nad historią kościoła, współpracuje przy renowacji i rekonstrukcji, organizuje sympozja, prelekcje, spotkania, wystawy, imprezy o charakterze kulturalno-historycznym.

- Pierwszymi działaniami stowarzyszenia było szukanie dokumentów dotyczących historii kościoła. (...) Odnaleźliśmy m.in. księgi Gostynia z XVI wieku, które wiele lat uważano za zaginione w czasach zawieruchy wojennej - mówił wiceprezes Robert Czub. Dzięki działaniom towarzystwa oraz samorządów gminnego i wojewódzkiego poddano renowacji trzy obrazy – Wniebowstąpienie, św. Antoni, św. Franciszek z Asyżu oraz gotycką rzeźbę Matki Boskiej. W 2010 roku towarzystwo uzyskało status organizacji pożytku publicznego, co pozwoliło na gromadzenie funduszy z 1% podatku od osób fizycznych i pomogło w kolejnych renowacjach. - Fara od XV wieku wpisana jest w krajobraz Gostynia. Była miejscem spotkań katolików od wieku pokoleń. Po dziś dzień jest świadkiem długiej historii i zarazem skarbnicą wiedzy również o mieście i jej mieszkańcach. Ważne jest, by przybywając w jej murach mieć świadomość, że jeszcze wiele tajemnic nie odkryto - podsumował Robert Czub, wiceprezes TMGF.

Następnie głos zabrali zaproszeni na obchody jubileuszu goście. Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama zaznaczył, że fara to przede wszystkim perełka architektury sakralnej. - Cieszy fakt, że są ludzie, którzy potrafią o to zadbać - mówił przewodniczący Siama. - Działalność towarzystwa jest niezwykle ważna dla naszej społeczności lokalnej. Wskazuje na to, że są społecznicy w naszym mieście, którzy potrafią się zorganizować - mówiła Elżbieta Palka, wiceburmistrz Gostynia. Wiele ciepłych słów do członków stowarzyszenia skierował proboszcz gostyńskiej fary ks. dziekan Krzysztof Młynarczyk. - Jesteście (...) w swojej działalności zafascynowani farą i jej zabytkami. Fara w przestrzeni naszego miasta to miejsce zejścia się dróg ludzkich z bożymi i odwrotnie - mówił ks. Młynarczyk. - Życzę wam, abyście byli umocnieni w waszej przyjaźni i zawsze szczęśliwi w swoim otoczeniu i pasji - dodał. Natomiast Krzysztof Budzyń z Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej życzył członkom gostyńskiego stowarzyszenia, aby osiągnęło tak godnego wieku jak śremskie - co najmniej 130 lat! Ponadto referat o "Dokumentach farnych w archiwach i internecie" wygłosiła Elżbieta Skorupska. Spotkanie zakończył koncert "Medytacje na skrzypce i organy". Przed publicznością wystąpił Wojciech Czemplik i Damian Zyber.

MiS

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

sympatyk probsympatyk prob

0 0

igly nie ma gdzie wcisnac

17:57, 14.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

modrymodry

0 0

Do sympatyka prob.-pamietaj ,ze wazna jest jakosc nie ilosc.Wiecej zrobi dziesieciu aktywnych niz tysiac pyskaczy,majacych tylko pretensje do wszystkiego a z siebie nic nie dajac.

16:28, 15.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sympatyk probsympatyk prob

0 0

tych 10 to byli juz 15 lat temua smietane spija kto inny

17:55, 15.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁUPASZKAŁUPASZKA

0 0

SZOK

18:49, 15.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gosgos

0 0

nie pomagasz - nie przeszkadzaj :)

21:25, 15.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 0

za darmo tego ni erobi

22:52, 15.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

modrymodry

0 0

Do Anonima.Przedstaw dowody,ze ktos z tej dzialalnosci otrzymuje wynagrodzenie.Siedz cicho nie nikogo nie szkaluj.Zazdroscisz,ze jednym chce pracowac sie spolecznie,podczas gdy drudzy w barze przy piwie uzdrawiaja sytuacje w miescie,powiecie i kraju.

08:10, 16.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%