Zamknij
NEWS

Nie sercem i szablą, ale piórem i rozumem...

15:43, 11.11.2015
Skomentuj

Tak buduje się miejsce kraju na mapie świata - przekonywał w okolicznościowym przemówieniu Grzegorz Skorupski, przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu. Dziś przypada 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na gostyńskim rynku odbyła się manifestacja patriotyczna, a mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Serca Jezusowego.

 

Obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza święta w kościele farnym. Po nabożeństwie manifestacja złożona z samorządowców, przedstawicieli organizacji i placówek oświatowych z Orkiestrą Dętą Miasta i Gminy Gostyń na czele przeszła na rynek, pod pomnik Serca Jezusowego, wzniesiony w okresie międzywojnia jako wotum za odzyskanie niepodległości. 
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił Grzegorz Skorupski, przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu. Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak w tym szczególnym dniu reprezentował Gostyń na oficjalnych uroczystościach w Warszawie, gdzie pojechał na zaproszenie prezydenta Rzeczypospolitej  Polskiej Andrzeja Dudy.   
Przewodniczący Grzegorz Skorupski przypomniał pokrótce jak doszło do odzyskania niepodległości i dlaczego świętujemy 11 listopada. Podkreślał, że do odzyskania niepodległości  przyczyniły się nie tylko zbrojne powstania, ale w dużej mierze siła polskiej dyplomacji i to, że Polacy nie nie zatracili swojej tożsamości narodowej. - Nie  przelaną krwią mierzy się wolność, ale przede wszystkim skutecznymi negocjacjami i podpisanymi traktatami. Nie tylko bohaterskich trupów nam trzeba a żywych ludzi do budowania potęgi narodu - mówił przewodniczący Grzegorz Skorupski. - Musimy mieć świadomość, że każdy z nas swoją codzienną pracą, tutaj w Gostyniu, buduje siłę naszej ojczyzny, bo ona jest naszym dobrem wspólnym. Takie działanie gwarantuje nam wychowanie społeczeństwa świadomego swych patriotycznych i obywatelskich obowiązków. - dodał.
Przypomniał też o zasługach nieco marginalnie traktowanej postaci księcia Adama Czartoryskiego. - Nie byłoby Paderewskiego i Dmowskiego w Wersalu. Nikt by sprawy polskiej podczas I wojny światowej nie traktował poważnie, gdyby nie tytaniczna praca jednego człowieka. Dzięki, któremu wymazana z map Polska nie została zapomniana. Tym człowiekiem był książę Adam Czartoryski – minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego, premier polskiego rządu i przywódca polskiej emigracji - mówił Grzegorz Skorupski, przewodniczący rady Miejskiej w Gostyniu. -  Mając ogromny wpływ na cara Aleksandra I sprawił, że w 1815 roku na mapę Europy powróciło Królestwo Polskie z najnowocześniejszą na świecie Konstytucją - kontynuował. - Był przywódcą nieistniejącego kraju. Liderem narodu, który przetrwał, bo w najtrudniejszym czasie to on mówił o jego sprawach. Pamiętajmy dziś o tym, że nie byłoby niepodległej Polski, gdyby w poprzednim wieku nie było Wiednia, Czartoryskiego, Królestwa Polskiego - dodał przewodniczący Grzegorz Skorupski.
Po wystąpieniu przewodniczącego Rady Miejskiej ks. Krzysztof Młynarczyk, poprowadził modlitwę, po której nastąpiła ceremonia złożenia wiązanek kwiatów i wieńców pod pomnikiem przez samorządowców, przedstawicieli lokalnych organizacji, instytucji, partii politycznych oraz szkół. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Miasta i Gminy „Gostyń” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siemowie, laureaci Konkursu Piosenki Patriotycznej.

Obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza święta w kościele farnym. Po nabożeństwie manifestacja złożona z samorządowców, przedstawicieli organizacji i placówek oświatowych z Orkiestrą Dętą Miasta i Gminy Gostyń na czele przeszła na rynek, pod pomnik Serca Jezusowego, wzniesiony w okresie międzywojnia jako wotum za odzyskanie niepodległości.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił Grzegorz Skorupski, przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu. Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak w tym szczególnym dniu reprezentował Gostyń na oficjalnych uroczystościach w Warszawie, gdzie pojechał na zaproszenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przewodniczący Grzegorz Skorupski przypomniał pokrótce, jak doszło do odzyskania niepodległości i dlaczego świętujemy 11 listopada. Podkreślał, że do odzyskania niepodległości przyczyniły się nie tylko zbrojne powstania, ale w dużej mierze siła polskiej dyplomacji i to, że Polacy nie zatracili swojej tożsamości narodowej. - Nie przelaną krwią mierzy się wolność, ale przede wszystkim skutecznymi negocjacjami i podpisanymi traktatami. Nie tylko bohaterskich trupów nam trzeba, a żywych ludzi do budowania potęgi narodu - mówił przewodniczący Grzegorz Skorupski. - Musimy mieć świadomość, że każdy z nas swoją codzienną pracą, tutaj w Gostyniu, buduje siłę naszej ojczyzny, bo ona jest naszym dobrem wspólnym. Takie działanie gwarantuje nam wychowanie społeczeństwa świadomego swych patriotycznych i obywatelskich obowiązków - dodał.

Przypomniał też o zasługach nieco marginalnie traktowanej postaci księcia Adama Czartoryskiego. - Nie byłoby Paderewskiego i Dmowskiego w Wersalu. Nikt by sprawy polskiej podczas I wojny światowej nie traktował poważnie, gdyby nie tytaniczna praca jednego człowieka, dzięki któremu wymazana z map Polska nie została zapomniana. Tym człowiekiem był książę Adam Czartoryski – minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego, premier polskiego rządu i przywódca polskiej emigracji - mówił Grzegorz Skorupski, przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu. - Mając ogromny wpływ na cara Aleksandra I, sprawił, że w 1815 roku na mapę Europy powróciło Królestwo Polskie z najnowocześniejszą na świecie Konstytucją - kontynuował. - Był przywódcą nieistniejącego kraju. Liderem narodu, który przetrwał, bo w najtrudniejszym czasie to on mówił o jego sprawach. Pamiętajmy dziś o tym, że nie byłoby niepodległej Polski, gdyby w poprzednim wieku nie było Wiednia, Czartoryskiego, Królestwa Polskiego - dodał przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Skorupski.

Po wystąpieniu przewodniczącego Rady Miejskiej ks. Krzysztof Młynarczyk poprowadził modlitwę, po której nastąpiła ceremonia złożenia wiązanek kwiatów i wieńców pod pomnikiem przez samorządowców, przedstawicieli lokalnych organizacji, instytucji, partii politycznych oraz szkół. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Miasta i Gminy „Gostyń” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Siemowie, laureaci Konkursu Piosenki Patriotycznej.

MiS

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

EdiEdi

0 0

Ale na domach jakoś ciężko jest flagę zobaczyć ,natomiast mile zaskoczony byłem przejeżdżając przez Golę.Nie spotkałem domu /gospodarstwa/ bez flagi to właśnie taki widok świadczy o PATRIOTYZMIE gdzie nie robi się tego dla oka czy parady.Pozdrawiam mieszkańców

16:47, 11.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

0 0

A,w parku stał samotnie powstaniec..........

18:25, 11.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polkapolka

0 0

gdybyś jechał ul. poznańską to przy moim domu zobaczyłbyś flagę

18:31, 11.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Normalny PolakNormalny Polak

0 0

Wiesz Edi, kiedyś powiesiłem flagę, nie mieszkam przy żadnej głównej drodze, czy ulicy,lecz takiej wewnątrz osiedlowej.Jeden z moich sąsiadów spytał, po co wieszam flagę, przecież ludzie tego nie widzą. Jeśli jest taki sposób myślenia, nie dziw się, że w dniu Święta Niepodległości czy innych świętach,flagi są na budynkach jak na lekarstwo.Ale poczekaj jak przyjedzie w przyszłym roku do Polski Papierz. Wtedy miasta,takie jak Gostyń będą trzepotać na każdym budynku kościelne flagi. Wspomnisz moje słowo. Przecież kiedyś Gostyń był tak wystrojony, myślałem ,że Cyrk przyjechał. To jest przykre, lecz prawdziwe.

19:56, 11.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

darodaro

0 0

Bo Gostyń zaślepiony jest jeszcze PO. Gola już Pisowcy. Gratulacje

20:12, 11.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkanka Gostyniamieszkanka Gostynia

0 0

Zastanawiam się, gdzie w tym czasie byli pozostali mieszkańcy Gostynia? Wstyd!

20:25, 11.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hmmhmm

0 0

Mieszkancy Gostynia byli w domu, poszli tylko Ci , których dzieci uczestniczyły.Zimno se też Piłsudski wymyślił porę roku na Odzyskiwanie Niepodległosci. :(

07:56, 12.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Myślący inaczejMyślący inaczej

0 0

Na wioskach więcej patriotów niż w Gostyniu, przykre

09:59, 13.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Paweł Maksymilian MaPaweł Maksymilian Ma

0 0

"(...) To, że niepodległość udało się w 1918 roku odzyskać to wielka zasługa polskich żołnierzy, tych którzy walczyli z bronią w ręku. O nich dziś, w tym miejscu, tu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, powstałym w II Rzeczypospolitej i wielkiego jej symbolu, symbolu wolnego i niepodległego państwa polskiego ? o nich przede wszystkim musimy pamiętać. Ale nie wolno nam także zapominać o tych wszystkich, którzy o Polskę walczyli bez broni w ręku - piórem, słowem, instrumentem muzycznym. To także są bohaterowie niepodległości, bohaterowie wolności. (...)" - Prezydent RP Andrzej Duda.

Walczy się na różne sposoby.

11:48, 13.11.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%