Tego dnia wszyscy odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalamy znicze i składamy kwiaty. Na cmentarzach odprawiane są nabożeństwa, a kapłani modlą się w intencji zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych to także wspomnienia i wiara, że kiedyś wszyscy się jeszcze spotkamy.
Zgodnie z nauką kościoła Dzień Wszystkich Świętych to "uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczna szczęśliwością w niebie". Tego dnia cmentarne alejki wypełniają się po brzegi, bo każdy z nas ma gdzieś kogoś bliskiego. Gromadząc się wokół grobów, modlimy się i zapalamy znicze.
Jak co roku 1 listopada na cmentarzach odprawiano msze święte w intencji zmarłych. Kapłani święcili groby i modlili w intencji zmarłych. - W naszej tradycji polskiej Wszystkich Świętych to dzień, w którym idziemy na cmentarze, stajemy nad grobami naszych bliskich zmarłych. Często dotykamy też takiej ludzkiej prostej świętości zawartej w życiu dnia codziennego - mówił ksiądz podczas mszy w intencji zmarłych w Piaskach. - Oddajemy cześć naszym braciom i siostrom, którzy swoim życiem zasłużyli na Królestwo Niebieskie, modlimy się za tych, których nie ma na listach błogosławionych i świętych. To właśnie pośród nich jest może twoja matka, ojciec, twój syn czy córka (...) Stąd nasza obecność na cmentarzu, przy grobach naszych bliskich - kontynuował kapłan.
Wszystkich Świętych to także dzień zadumy i przywoływanych wspomnień. - Tego dnia pamiętamy o tych wszystkich, którzy od nas odeszli, szczególnie o tej więzi, która idzie poza grób, kiedy możemy ofiarować naszym zmarłym nie tylko dobrą pamięć, ale także naszą modlitwę, której zmarli, będąc na drodze oczyszczenia, potrzebują – przypominał kapłan.
MiS
Była parafianka23:31, 01.11.2015
A w Strzelcach Wielkich ksiądz odprawiał mszę w kościele a nie na cmentarzu , jestem z tego powodu niepocieszona , ponieważ była piękna pogoda.Tłumaczenie księdza było bardzo dziwne i zapowiedział,że teraz tak już będzie zawsze. Śp.ksiądz Góra nigdy by do takiej sytuacji nie dopuścił. Za to na wielkanoc ksiądz znowu będzie latał na cmentarzu.Owieczki a może raczej barany powinni się zbuntować.
Parasole w górę, ręce jeszcze wyżej. Szaleństwo mimo...
Fantastyczna impreza 😁 Nastepnym razem chcemy jeszcze więcej disco Polo i przeznaczmy jeszcze więcej 🤑🤑🤑. Mydlenie ludziom oczu poziom hard
KYRGIOS
01:36, 2025-07-12
Parasole w górę, ręce jeszcze wyżej. Szaleństwo mimo...
Najlepsza impreza w Pogorzeli od dłuższego czasu. Szkoda ze pogoda nie dopisała ale tak było świetnie!!🔥
Wreszcie
01:30, 2025-07-12
Parasole w górę, ręce jeszcze wyżej. Szaleństwo mimo...
Oto klasyczny przykład jak można w ,, błoto" zainwestować 150 tys. Gratulacje . Pogorzela jak widać rozwija się w Błyskawicznym tempie. Tak trzymać 😉 Brawo
Obiektywnie
00:40, 2025-07-12
Nadciąga front… rozrywki! Pogorzela gotowa na imprezę
Do komentarza wyjżej.... Jak to przepadło dofinansowanie 950 tys na oświetlenie ? To bardzo ważne dla mieszkańców ! Dlaczego przepadło 550 tys na remont kościoła ewangelickiego ? I Jaka kostka stoi w Elżbietkowie od roku ? A ścieżki nie da się wybudować ? Co wiesz, czego nie daje się do informacji publicznej ? Jesteś z kręgu tajemnic ?
Rudy
23:52, 2025-07-11