Pod taką nazwą młodzież z Gimnazjum nr 1 w Gostyniu zorganizowała niecodzienny, patriotyczny happening w narodowych barwach. Były biało-czerwone stroje, balony oraz pachnące latem truskawki z cukrem. W ten sposób przyłączono się do ogólnopolskiej akcji upamiętniającej 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce.
4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce. Dla upamiętnienia tych wydarzeń na mocy uchwały sejmowej z 24 maja 2013 r. ustanowiono Dzień Wolności i Praw Obywatelskich przypadający właśnie 4 czerwca. Do jego obchodów, szczególnych w tym roku z racji 25. rocznicy czerwcowych wyborów, przyłączyli się również uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gostyniu. - Chcieliśmy uczcić ten dzień, w którym Polacy jako pierwsi z mieszkańców krajów bloku wschodniego wybrali swych kandydatów, którzy mieli realny wpływ na sprawowanie władzy. Uświadamiamy koleżankom i kolegom, że te wydarzenia zapoczątkowały przemianę demokratyczną kraju i dzięki temu możemy dzisiaj żyć tak, jak żyjemy – twierdzi Weronika Gronowska, uczennica klasy 3E.
To właśnie uczniowie tej klasy wraz z nauczycielką Elżbietą Skorupską zainicjowali w szkole akcję „Flagi wolności, truskawki radości”. Informację o niej znaleźli na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej. 4 czerwca na dużej przerwie wręczali koleżankom i kolegom białe i czerwone balony. Uczniowie, trzymając je w dłoniach, utworzyli żywą flagę Polski. Do narodowych barw młodzież nawiązała również strojami oraz słodkim poczęstunkiem – truskawkami z cukrem. - Chcieliśmy pokazać, że święta państwowe można obchodzić na wesoło. W taki sposób łatwiej dotrzeć do młodych ludzi i przekonać ich, że historia Polski jest ciekawa – zauważa Weronika Gronowska. - Gdyby nie nasza akcja, wielu z nich nawet nie wiedziałoby o tym święcie – podsumowuje uczennica.
AS
0 0
Zastanawia mnie to dlaczego na tym portalu znajdują sie tylko akcje gim 1 skoro nazwa to strefagostyn czyli gim 2 oraz inne szkoly tez powinny sie tu znajdowac
0 0
Ty nawet nie wiesz gimbusie na jakiej stronie jesteś
0 0
Hahahah nic dodać nic ująć, gimbaza level hard
0 0
Do anonima:
A może w innych szkołach nic się nie dzieje i nic nie chce im się robić??
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz