Zamknij
NEWS

Wrócili w imię sprawiedliwości - zdjęcia

13:44, 04.03.2012
Skomentuj

Dwoje zołnierzy Armii Krajowej "Zawisza"- Alojzy Smyczyński oraz Ewa Motylewska to główni oskarżeni w procesie, jaki w maju 1950 roku odbył się w gostyńskim kinie. Po 62 latach, w tym samym miejscu, ci sami ludzie dokonali  uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej wszystkie ofairy okresu staliznizmu na Ziemi Gostyńskiej. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są pasjonaci historii Mikołaj Kulczak oraz Michał Radajewski. 

W maju 1950 roku  w budynku gostyńskiego kina odbył się pokazowy proces ośmiu żołnierzy AK „Zawisza”.  - 62 lata temu w  tym budynku zapadł wyrok,  w obecności widowni, którą stanowiła m.in. młodzież gostyńskiego gimnazjum. Wyrok ten był następstwem procesu pokazowego, którego celem było steroryzowanie społeczeństwa i złamanie woli oporu. Tak zakończył się sen heroicznej walki, harcerzy, uczniów, mieszkańców Krobi i okolic o niepodległość kraju. Wyroki Wojskowego Sądu Rejonowego  w Gostyniu były najłagodniejsze. – powiedział podczas wczorajszych uroczystości Mikołaj Kulczak.

Tablice upamiętniającą wszystkie ofiary okresu stalinizmu na Ziemi Gostynskiej, uroczyście odsłonili wczoraj Alojzy Smyczyński oraz Ewa Motylewka żolnierze AK „Zawisza”, którzy zostali skazani podczas procesu w 1950 roku.
Represje wymierzane były nie tylko wobec członków i sympatyków podziemia, ale także w zwykłych obywateli (…)Represje tego okresu polegały nie tylko na aresztowaniu, skazywaniu podczas sfingowanych procesach na karę śmierci czy długoletni pobyt w więzieniu, ale także na zakazie wykonywania pracy, inwiglowaniu, braku awansu zawodowego i dostępu do wielu dóbr materialnych. – mówił dalej Mikołaj Kulczak.

Inicjatorami umieszczenia pamiątkowej tablicy na budynku gostyńskiego kina byli Mikołaj Kulczyk oraz Michał Radajewski. – Chciałem podziękować burmistrzowi miasta oraz radnym, za stworzenie bardzo przychylnego klimatu dla upamiętnienia tych wydarzeń. – podsumował Kulczak.

Oprócz uroczystości odsłonięcia tablicy, w budynku kina odbyła się wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956” oraz koncert patryiotyczny w wykonaniu barda Andrzeja Kołakowskiego.

Tekst/foto: Tejot 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

RadnyRadny

0 0

Czy eks senator Kulak był na tej uroczystości, czy nie miał odwagi po tym jak sie zachowywał kilka lat wcześniej?

11:44, 05.03.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

też radnyteż radny

0 0

Zachował się normalnie.Każda polska krew przelana na polskiej ziemi ma taką samą cenę i warto o tym pamiętać.
Co do odwagi to zdaje się panu radnemu jej zabrakło skoro tak anonimowo pyta...

18:52, 07.03.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%