Dzień Wszystkich Świętych jest dniem wyjątkowym. Każdego roku niemal wszyscy gostynianie gromadzą się wokół cmentarzy, aby w skupieniu wspominać tych, którzy odeszli już z tego świata. Na przystrojonych kwiatami grobach palą się tysiące zniczy, tworząc niepowtarzalny klimat przepełniony nadzieją na lepsze życie po śmierci.
Nie inaczej było dziś w Gostyniu. Tysiące osób przybyło na jedyny w naszym mieście cmentarz, chcąc uczestniczyć we mszy świętej w intencji zmarłych. Przy mogiłach najbliższych gromadzili się krewni, znajomi, przyjaciele by uczcić pamięć tych, którzy od nas odeszli. Niemal na wszystkich grobach zapalano znicze i składano wiązanki kwiatów.
Podczas dzisiejszych uroczystości poświęcona została również nowa kwatera cmentarza
-
Pragniemy poświęcić tę część cmentarza, na której wkrótce, będą chowani nasi zmarli.(?) Ciebie więc Boże prosimy, pobłogosław ten cmentarz rozpostarty u stóp krzyża. Niech ta ziemia przeznaczona do grzebania ludzkich ciał będzie miejscem spoczynku i nadziei. Niech ciała zmarłych spoczywające tutaj w pokoju powstaną nieśmiertelne, w dniu chwalebnego przyjścia Twojego syna - mówił ksiądz proboszcz Artur Przybył
Po zakończeniu dzisiejszych uroczystości związanych z dniem Wszystkich Świętych, wierni rozeszli się do domów. Dziś o godzinie 18:00 odbędzie się jeszcze widowisko plenerowe, w którym gostyńska młodzież z teatralnej grupy "Kęs" zaprezentuje program artystyczny pod tytułem. "Elektrokardiogram myśli"
Program ma charakter refleksji nad życiem i składał się będzie z czterech opowiadań: ?Wiara?, ?Piekło?, ?Nadzieja? i ?Miłość?.Widowisko jest również zapisem przemyśleń i rozważań poświęconych kwestiom wiary i moralności.
Tekst/foto : TeJot
0 0
Tego dnia zawsze jestem na cmentarzu i prawie zawsze słysze wołanie o kasę. Czy na tym polega modlitwa za dusze zmarłych?
0 0
o jaką kasę Ci chodzi konkretnie, bi nie jarzę za bardzo
0 0
nie chodzić 1 listopada a przyjśc dzisiaj i nie dawać ani grosza szczególnie klechom.
0 0
Dokładnei zgadzam się z on. Niby dzień pełen zadumy a jak usłyszałem klechę , który zaczyna narzekac na brak pieniędzy, bo to wszystko takie drogie-i wywózka smieci i utrzymanie cmentarza, to mi sie niedobrze zrobiło. To nie był czas ani miejsce na takei spostrzeżenia. Mnie i podejrzewam że nie tylko mnie , to zniesmaczyło. Ale sa równi i równiejsi w tym kraju i niektórym mozna więcej
0 0
Po pierwsze Drogi Obserwatorze zachowaj trochę kultury. Nie klecha, a ksiądz. Brakuje szacunku, który należy się każdemu człowiekowi. Nawet księdzu.
Po drugie jeśli jesteś dobrym obserwatorem to z pewnością zauważyłeś, ile ludzie przynoszą na cmentarz zniczy i kwiatów. Potem trzeba je usunąć i wywieźć. Są więc koszty. Kto je ma ponosić? Gmina o o cmentarz nie dba. Niech wszyscy wiedzą, że wywóz śmieci wynosi rocznie 40.000 zł i niech wiedzą ile kosztowało wykonanie nowego chodnika na alejkach i ile kosztowały prace porzadkowe po wichurze. Łatwo jest na kimś wieszać psy. Trzeba o tym ludziom przypominać. Pytanie tylko w jaki sposób, gdzie i kiedy? Może dasz jakąś propozycję?
0 0
Na szacunek nalezy sobie zapracowac to przede wszystkim.Niestety wiekszosc ludzi chodzi z przyzwyczajenia i dla jakiejs tam tradycji.Patrząc dookoła niewiele osób tak naprawde zainteresowanuch jest samym sensem tego świeta.Są bo tak wypada. Przyzwyczajenie. poza tym jak dla mnie banalne smiezne i infantylno-średniowieczne kazania na cmentarzu w Piaskach wzbudzaja coraz większa niechęć do tego swięta.Stek bzdur powielanie co roku tego samego i historie kazalniane z palca wyssane.No przepraszam jesli tak ma to wygladac nadal to niie dziwie sie ze frekwencja i zainteresowanie coraz mniejsze.zycie ma nieść radość a nie przygotowanie do smierci pełne przerażenia prez cały zywot.Zycie to nie strach to ma być radośc. sory ale jako juz absolutnie niewierzący byłem tam tylko z szacunku do dziadków.
0 0
uważam, że msza św. na cmentarzu w dzień Wszystkich Świętych to jest PROFANACJA!. Jak to jest? Msza św. się odpbywa, Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie jest na ołtarzu, a ludzie mają to gdzieś! Palą paierosy, gadają, śmieją się, nieraz na głos, witają serdecznie z rodziną. Poniektóre damy ostentacyjnie chodzą jak na wybiegu modelki.Zero skupienia!!!Zero szacunku! Uważam, że na cmentarzu powinno być tylko nabożeństwo i koniec. Przecież do południa są msze w kościołach. Nie wiem czy ci ludzie zdają sobie sprawę, że taka "obgadana" i "opalona" msza św. jest nieważna! Jestem przerażony! Czy księża tego nie widzą?
0 0
przeczytałem Wasze wypowiedzi na temat 1 lispopada br. wszyscy poniekąt macie racje, ale apropos kosztów utrzymania cmentarza, ważam że wszystko można załatwić tak by nie było takich wielkich kosztów wywozu smieci otóż znicze są wykonane albo ze szkła albo z plastiku, wystarczu ustyawic odpowiednią ilisc pojemników na te odpady i jeszcze firma która zajmuje sie odpadami będzie płacić, to po pierwsze, jesli chodzi o długo oczekiwane chodniki z kostki brukowej, przecież miasto partycypuje w dużej mierze w ich połozenie, natomiast naie zapominajmy o antenach telefoni komórkowej zamontowanych i szpecących zabytkowy kościól św. Małgorzaty, wstyd, a dalej olbrzymie pieniądze z tytułu dzierżawienia ziemi np. w Goli, ( o innych nie bedę pisała ) także z tymi kosztaki to tak różnie
0 0
40000 wywóz śmieci co roku ta sama mowa ;zdrożały koszty utrzymania cmentarza ; co roku w Gostyniu pochowanych jest około 200 ludzi po 800 zł daje sume 160000 jeszcze odnowienie pokładowego po 20 latach daje też jakiś pieniądze i jeszcze do zeszłego roku brano kase za ustawienie nagrobka jak cała ta kasa szła by na cmentarz to mamy najlepiej utrzymany cmentarz a co się dzieje z tymi pieniędzmi wie najlepiej ksiądz proboszcz bo ciągle mu brakuje a 200000 za ruine po urzędzie pracy
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz