W Starej Krobi mieszkańcy świętowali zakończenie żniw w tradycyjny biskupiański sposób. Był barwny korowód, przyśpiewki i zabawa taneczna do białego rana - To najbardziej uroczyste wydarzenie we wsi w ciągu roku - zapewniał Roman Olejniczak, sołtys Starej Krobi.
Stara Krobia to miejscowość licząca ponad 560 mieszkańców. Jeszcze niedawno zdecydowaną większość stanowili rolnicy, teraz to się zmieniło. Gospodarstwa prowadzi około 20 proc mieszkańców, ale dożynkowa tradycja nadal jest we wsi bardzo silna.
- To najbardziej uroczyste wydarzenie we wsi w ciągu roku - zapewniał Roman Olejniczak, sołtys wsi Stara Krobia. - Tradycje trzeba podtrzymywać, choć jedynie 20 proc. naszych mieszkańców to rolnicy. Nie każdy jest po prostu w stanie wyżyć tylko z rolnictwa, ale my uważamy, że dożynki to impreza, która jest dla każdego, bez względu na zawód - dodał włodarz wsi Stara Krobia.
Na uroczystościach z okazji Święta Plonów, pod wiatą bawiło się nawet 200 mieszkańców.
- Z każdego domu kogoś tutaj widzę i to jest bardzo miłe - mówił sołtys Roman Olejniczak.
Była część oficjalna, z przyśpiewkami przygotowanymi przez młodzież.
- Dzisiaj w naszej wiosce, dzień jest nadzwyczajny. Wszyscy w końcu wyrobieni, schowane kombajny - śpiewała młodzież ze Starej Krobi
W tym roku zaszczytu bycia starostami dożynek dostąpili Julia i Sławomir Jakubiak oraz Anna i Łukasz Zimlińscy i to głównie na nich skupiła się część przyśpiewek. Jak mówili, sami nie wiedzieli, ile o nich sąsiedzi wiedzą.
- Śpiewali o nas takie rzeczy, że nie przypuszczałyśmy, że ludzie mogą o tym wiedzieć. Bardzo nam sie podobało. Pośmialiśmy się - mówiły starościny dożynek w Starej Krobi.
Po tradycyjnych obrzędach przyszedł czas na poczęstunek, a później odbyła się impreza do późnych godzin nocnych.
[ALERT]1660660628746[/ALERT]
Nowa Cupra "złowiła" pierwszego pirata. Pędził ...
Myślałem że ma dbać o bezpieczeństwo a nie zarabiać.
MuKucek
17:38, 2025-12-05
Przez ponad tydzień widzieli tylko ciemność. Takich ...
Zobaczy się za 9 MSC ,czy to było takie straszne...
Bocian
17:36, 2025-12-05
Nowa Cupra "złowiła" pierwszego pirata. Pędził ...
Łoł,już na siebie zarabia ,kupić jeszcze z 20 ,i na giełdzie new york akcje wzrosną..
MaKler
17:34, 2025-12-05
Jedno nazwisko na tej gali przykuło szczególną uwagę
Kopiuj wklej. A w przyszłości Budapeszt.
Plagiat
17:33, 2025-12-05
6 8
Modowy armagedon
2 15
Fajne loszki, dydłor mi stanuł
2 2
Fuuuuuuuuuuujjjjjjjjj
4 9
Nie 20 procent tylko 100 procent to wiocha.!! 80% dodatkowo zatruwa powietrze na strefie gospodarczej w Gostyniu. A kobiety macie Raparara....
6 3
Może ci śmierdzi, ale szynka i schabowy ci smakują pomimo smrodu.
4 2
Zgłoś się do psychiatry kolego
1 6
Widać że wybory się zbliżają bo co niektórzy już się promują
4 5
przyczepa to jest wielka a własciciel mały.
1 13
Polscy obywatele to brukselskie prostytutki i amerykańskie cwele… tym jest naród polski…
Taka rzeczywistość jest niestety 😎
3 4
A młody rabus od kogo?
4 3
Nie wiesz sławni na całą okolice
4 6
Jak można do białej zwiewnej sukienki założyć ciężkie buty na koturnie? Ach te wiejskie gusta
7 2
Komentarze większości ludzi na tym portalu to jakiś dramat. Chamstwo, wyśmiewanie i nic więcej..
4 3
Bo buraki z Gostynia myślą że jak są anonimowi to mogą wszystko pisać
2 0
Nie są anonimowi wystarczy iść na policję i zgłosić pomówienie
6 3
Tak czytam te komentarze i zastanawiam się ile trzeba mieć w sobie nienawiści żeby takie rzeczy pisać. Zajmijcie się lepiej czymś niż siedzeniem przed monitorem i wymyślaniem takich rzeczy
0 0
Łukasz, pozdrawiam🙂