Zamknij
REKLAMA

Lockdown a przyrost wagi - jak zadbać o kondycję w trakcie izolacji?

09:20, 13.11.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Nie ma najmniejszej wątpliwości, ze długotrwałe siedzenie w domu negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Niestety epidemia koronawirusa zmusiła nas do izolacji. Zamknięto nie tylko restauracje, ale również i siłownie, utrudniając w ten sposób codzienną aktywność fizyczną. Jak zadbać o kondycję w trakcie epidemii koronawirusa?

Lockdown a przyrost wagi

Z powodu epidemii koronawirusa i wzrostu zachorowalności, wiele krajów drożyło specjalne środki bezpieczeństwa, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Zamknięto restauracje, przeniesiono część pracowników do domu w celu zdalnej pracy, ograniczono liczbę osób w Kościołach i wprowadzono godziny dla seniorów. 

Obywatele Polski nie mogą również korzystać z siłowni, klubów fitness czy basenów. Taka sytuacja ogranicza możliwość codziennej aktywności fizycznej, która jest bardzo istotna dla naszego organizmu.

Ponadto, taka izolacja zmniejsza również codzienny ruch. W obawie przed zarażeniem się, wiele osób rezygnuje ze spacerów, spotkań i pozostaje w domu. Niestety brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia sprzyja przyrostowi wagi.

Jak zadbać o kondycję w trakcie epidemii koronawirusa?

Dbanie o aktywność fizyczną nie ogranicza się tylko do zajęć na siłowni czy fitness. Także zamknięcie siłowni i klubów sportowych nie jest wymówką. Sport można przenieść do domu. Tym bardziej, że każda dostępna forma ruchu w domu, jest zalecana. Dziennie należy ćwiczyć co najmniej 30 minut. Trening powinien być umiarkowany.

W przypadku osób zawansowanych, może być nieco bardziej intensywny. Nie trzeba korzystać z konkretnego zestawu ćwiczeń. Często wystarczy wykonywanie codziennych czynności jak np. sprzątanie. Jeśli dysponujesz wolną przestrzenią w domu czy mieszkaniu możesz zrobić małą siłownię.

Kup sprzęt do ćwiczeń np. bieżnię, rowerek stacjonarny czy orbitrek. Możesz również wybrać hantle czy taśmy oporowe. Te ostatnie zajmują mało miejsca, więc znajdą swoje zastosowanie nawet w małych metrażach.

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu

Podczas siedzenia w domu, pamiętam o tym, aby zdrowo się odżywiać. Zacznij od wyrobienia nawyku, spożywania 4-5 posiłków dziennie w równych dostępach czasu, co 3-4 godziny.

Staraj się sięgać po owoce i warzywa. Unikaj kalorycznych przekąsek, produktów wysokoprzetworzonych., bowiem przy zmniejszonej aktywności fizycznej, łatwiej przybrać na wadze. W okresie jesienno-zimowym stawiaj na zupy i oddawaj do nich przyprawy, które wykazują właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne i zwiększają odporność np. pieprz, chili, kurkuma, imbir czy czosnek.

Nie tylko zbogacisz smak zup, ale dostarczysz organizmowi siły. Aby regularnie spożywać posiłki, zaplanuj je sobie np. na tydzień. Wybierz się do sklepu raz w tygodniu i kup wszystko, co potrzebne. Sklepy spożywcze akurat są otwarte. Wykorzystaj przymusową izolację na gotowanie i przygotowywanie zdrowych posiłków, które są bogate w witaminy i składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po pewnym czasie takie jedzenie stanie się Twoim nawykiem.

Praktycznych porad o dbaniu o swoją kondycję w trakcie lockdownu udzieliła na strona FitRepublic.pl. Znajdziecie tam wiele ciekawych rzeczy, takie jak rozbudowany atlas ćwiczeń czy wiele porad treningowych i dietetycznych. Śmiało wszystkim polecamy!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA